Amazon Polska porozumiał się ze związkowcami
Większe możliwości kontrolowania warunków pracy zakłada m.in. porozumienie podpisane przez Amazon Fulfillment Poland oraz komisję zakładową "NSZZ" Solidarność. - Łatwiej będzie nam też walczyć o prawa pracownika - podkreśla Grzegorz Cisoń z Solidarności.
Grzegorz Cisoń, przewodniczący zakładowej organizacji związkowej "NSZZ" przypomniał, że związek działa w Amazon Fulfillment Poland od 2015 roku i zrzeszyło się w nim około 300 osób.
Jak mówił, dokument, który podpisano, reguluje, na jakich zasadach Amazon i Solidarność będą współpracować. - Ale głównie daje nam on możliwości, których do tej pory nie mieliśmy, czyli będziemy mieli pomieszczenie pracownicze. Pracownicy będą mogli do nas przychodzić. Będziemy mieć większy dostęp do tych pracowników - wyjaśniał Cisoń.
Zwrócił uwagę, że w porozumieniu o współpracy są też punkty, które pozwalają związkowi na kontrolowanie warunków pracy. - Czyli będziemy mogli wejść na każdy magazyn w sytuacji, kiedy dostaniemy sygnał od pracowników, że coś jest nie tak z warunkami pracy - mówił Cisoń.
Ponad rok negocjacji
Jak podkreślił, spotkania z zarządem Amazon Poland, poprzedzające zawarcie porozumienia, trwały od ponad roku i w początkowej fazie wydawało się, że nie dojdzie do podpisania dokumentu o współpracy.
- Nie mogliśmy pozwolić sobie na ustępstwa w bardzo istotnych dla nas sprawach dotyczących kontaktów z pracownikami. Była to bardzo trudna i żmudna praca ze względu na fakt, iż każdy najmniejszy kompromis musiał być konsultowany ze ścisłym zarządem Amazon, przebywającym przecież na stałe w Luksemburgu i Seattle - dodał przewodniczący komisji zakładowej.
Podwyżki i akcje dla pracowników
Cisoń zapowiedział, że Solidarność w najbliższym czasie będzie chciała przedyskutować w Amazonie kwestię podwyżek dla pracowników, a także kwestię nabywania akcji pracowniczych. Wyjaśniał, że pracownik dostawałby je co roku, a ich wartość zależałaby od stanowiska. - I po jakimś czasie mógłby te akcje odsprzedać. To jest taki dodatkowy pakiet dla pracownika - dodał przewodniczący komisji zakładowej "NSZZ" Solidarność.
Zaznaczył, że obecnie przywilej nabywania akcji ma tylko kadra zarządzająca w Amazonie. W innych europejskich oddziałach firmy - kontynuował - akcje otrzymują także szeregowi pracownicy.
Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi największą na świecie sieć sprzedaży wysyłkowej. Działa od 1994 r., należy do pionierów w sprzedaży przez internet. Oddziały Amazon działają w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii i Brazylii. Sieć skupia przeszło 120 centrów logistycznych na całym świecie.
Amazon jest obecny w Polsce od 2014 roku. Pod Wrocławiem i Poznaniem działają trzy centra logistyczne koncernu, jest też Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku i biuro Amazon Web Services w Warszawie. Do tej pory firma zainwestowała w naszym kraju ponad 3 mld zł, zatrudnia na stałe przeszło 5,5 tys. osób.
PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Komentarze