"Wyraz pewnej sprawiedliwości". Prezydent podpisał ustawę ws. ulg dla uczniów polskich szkół za granicą

Polska
"Wyraz pewnej sprawiedliwości". Prezydent podpisał ustawę ws. ulg dla uczniów polskich szkół za granicą
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę dotyczącą uprawnień dla uczniów polskich szkół za granicą do ulgowych przejazdów w Polsce. To wyraz uznania ze strony Rzeczypospolitej i rodaków w kraju, a także wyraz budowania polskiej wspólnoty - mówił.

- Ta moja inicjatywa ustawodawcza jest odpowiedzią na wnioski, na apele rodziców, a także nauczycieli polskich pracujących poza granicami kraju" - podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał, "do tej pory ci uczniowie i nauczyciele, kiedy przyjeżdżali do Polski byli traktowani de facto jak obcokrajowcy".

 

- Dzieci nie miały legitymacji szkolnych, nie miały zatem uprawnień do ulgowych przejazdów komunikacją zbiorową, czy do ulgowego wejścia do naszych muzeów. Ta ustawa to zmienia. Ta ustawa, wszystkim dzieciom, które poza granicami kraju uczą się po polsku, daje to elementarne w naszym kraju uprawnienie młodzieży szkolnej - zaznaczył prezydent. Dodał, że uprawnienia te dotyczą także nauczycieli polonijnych.

 

Według prezydent ustawa to "wyraz pewnej sprawiedliwości, także i sprawiedliwości dziejowej". Zaznaczył, że na całym świecie jest około 80 tys. dzieci, których rodzice chcą, aby uczyły się po polsku.

 

"Symboliczne legitymacje szkolne"

 

"Uważam, że obowiązkiem naszego kraju jest złożyć przed nimi głęboki ukłon, m.in. w tej symbolicznej postaci dania im legitymacji szkolnych. To z jednej strony wyraz uznania dla nich ze strony Rzeczypospolitej Polskiej, ze strony nas, ich rodaków, którzy tutaj, w kraju mieszkają, ale z drugiej strony to także wyraz budowania wspólnoty, dawania im poczucia, że są członkami naszej, polskiej wspólnoty" - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że szczególnie dla dzieci przyjeżdżających do Polski ze wschodu Europy, gdzie zarobki są niższe niż w Polsce, zmiany wprowadzone przez ustawę będą miały wymierne znaczenie finansowe.

 

"Ułatwi decyzję o przyjeździe do Polski"

 

- Mam nadzieję, że dla polskiej młodzieży mieszkającej, uczącej się, na Wschodzie, poza granicami Polski, także i ta zniżka ułatwi decyzję o przyjeździe do Polski, ponieważ zwiedzenia ważnych miejsc w Polsce, jakimi są muzea czy parki narodowe, będzie bardziej możliwe - mówił prezydent Duda. 

 

W uroczystości wzięli udział m.in. marszałek senatu Stanisław Karczewski, sekretarz stanu w MSZ Jan Dziedziczak, podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, a także ministrowie w Kancelarii Prezydenta: Adam Kwiatkowski, Krzysztof Szczerski i Paweł Mucha.

 

Obecni byli też uczniowie z Polskiej Macierzy Szkolnej z Wuppertal w Niemczech, a także dzieci polskiego pochodzenia z krajów byłego ZSRR uczące się w Polsce w Kolegium św. Stanisława Kostki oraz w Polonijnym Liceum Ogólnokształcącym Niepublicznym "Klasyk".

 

Prezydencką nowelizację m.in. ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego Sejm uchwalił w grudniu ub.r.

 

Uprawnienia dla uczniów

 

Nowela zakłada nadanie uprawnień do korzystania z ulgowych przejazdów dla uczniów (do ukończenia 18 roku życia) w okresie pobierania nauki języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim, w szkołach społecznych prowadzonych przez polonijne organizacje oświatowe, stowarzyszenia rodziców i polskie parafie zarejestrowane w bazie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

 

Ulgi mają też otrzymać uczniowie kształcący się w sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw i szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich.

 

Ulgi będą przysługiwać również nauczycielom uczącym języka polskiego lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim we wspomnianych szkołach polskich za granicą.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie