Schetyna: nie widzę sensu kierowania ustawy budżetowej do TK

Polska
Schetyna: nie widzę sensu kierowania ustawy budżetowej do TK
PAP/Radek Pietruszka

- Nie widzę sensu takiego postępowania - w ten sposób lider PO Grzegorz Schetyna odpowiedział na pytanie, czy Platforma skieruje tegoroczną ustawę budżetową do Trybunału Konstytucyjnego.

W środę Senat bez poprawek przyjął ustawę budżetową na 2017 rok. Ustawa - poinformował w czwartek PAP szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski - wpłynęła już do Kancelarii Prezydenta. Skierowanie tegorocznego budżetu do Trybunału Konstytucyjnego zapowiedział szef Nowoczesnej Ryszard Petru; inicjatywy takiej nie wyklucza też PSL.

 

Zapytany o ewentualny wniosek Platformy Schetyna, powiedział: "będziemy analizować to, ale nie widzę sensu takiego postępowania".

 

"Naszym zdaniem Polska nie ma budżetu"


Były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO) powiedział w czwartek, że Platforma zastanowi się jakie dalsze kroki podjąć w sprawie ustawy budżetowej.

 

- Będziemy na drodze mechanizmów prawnych domagać się stwierdzenia, czy ten budżet jest legalny, bo naszym zdaniem Polska nie ma budżetu. Będziemy zastanawiać się czy składać wniosek do Trybunału, czy angażować w to Najwyższą Izbę Kontroli. Są różne formy prawne i o tym będziemy decydować - zaznaczył Budka.

 

Siemoniak: zamierzamy zaskarżyć do TK


- To będzie dobry test dla Trybunału Konstytucyjnego i pokazanie, czy potrafi działać w sposób niezależny - stwierdził w środę poseł PO Tomasz Siemoniak w programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News, zapowiadając zaskarżenie ustawy budżetowej do TK.

 

Jak zapowiedział, Platforma zamierza zaskarżyć uchwalenie budżetu "do wszystkich możliwych instytucji", w tym do Trybunału Konstytucyjnego.  - Jesteśmy przed decyzją. To są bardzo świeże informacje - zaznaczył.

 
- Analizujemy, czy jest jakaś procedura sądowa zbadania prawidłowości uchwalenia budżetu. Działamy z namysłem i na pewno przedstawimy Polakom jaką drogą chcemy iść w sprawie tego nielegalnego dokumentu - dodał poseł PO.


Według PiS budżet przyjęty 16 grudnia 2016 r. podczas głosowań w Sali Kolumnowej Sejmu, został uchwalony zgodnie z prawem. Budżet na 2017 r. został uchwalony zgodnie z obowiązującym prawem i regulaminem Sejmu, prawem opozycji jest skierowanie go do TK - powiedział w czwartek wicemarszałek Sejmu, poseł PiS Joachim Brudziński.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie