Reżim w Syrii użył broni chemicznej - potwierdza Biały Dom. Nałożono sankcje

Świat
Reżim w Syrii użył broni chemicznej - potwierdza Biały Dom. Nałożono sankcje
Reuters

Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje wobec 18 wysokich przedstawicieli syryjskiego reżimu, którzy mieli związek z programem broni masowego rażenia - poinformował w czwartek poinformował Biały Dom. Według USA śledczy dowiedli użycia przez siły syryjskie chloru w atakach na ludność cywilną.

"Użycie broni chemicznej przez reżim syryjski przeciw własnemu narodowi to podły, ohydny akt, który narusza ustaloną od dawna na całym świecie praktykę nieprodukowania i nieużywania broni chemicznej" - oświadczył przedstawiciel ministerstwa finansów USA Adam Szubin odpowiedzialny w resorcie za sankcje finansowe i gospodarcze.

 

Trzykrotne użycie chloru

 

Na czarnej liście sporządzonej przez ten resort znaleźli się zarówno wojskowi wysokiej rangi, jak i szefowie ośrodka badawczego - pisze AFP. Zaznacza, że nałożone sankcje pozwalają na zamrożenie ewentualnych aktywów w USA objętych sankcjami osób, zakazują im też wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

 

Przy wprowadzeniu sankcji Waszyngton oparł się na oenzetowskim raporcie z października 2016 roku, z którego wynika, że reżim syryjski użył co najmniej trzykrotnie chloru w atakach w roku 2014 i 2015.

 

Damaszek zaprzecza

 

Syria i wspierająca ją Rosja orzekły wówczas, że raport nie jest oparty na solidnych dowodach i nie daje przesłanek do wprowadzenia sankcji wobec Damaszku.

 

Biały Dom zaapelował w czwartek do wszystkich krajów - sygnatariuszy konwencji o zakazie broni chemicznej, w tym i Rosji - o przyjęcie sankcji przeciw Syryjczykom odpowiedzialnym za ataki chemiczne.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie