Przy następnym smogu Koleje Śląskie będą jeździły za darmo

Polska
Przy następnym smogu Koleje Śląskie będą jeździły za darmo
Koleje Śląskie

- Przy następnych przekroczeniach stanów alarmowych zanieczyszczeń powietrza w woj. śląskim należące do samorządu regionu Koleje Śląskie będą woziły pasażerów bezpłatnie - zapowiedział marszałek Wojciech Saługa.

W ostatnich kilku dniach jakoś powietrza na terenie woj. śląskiego w wielu miejscach przekraczała poziom alarmowy. Niektóre lokalne samorządy zdecydowały o różnych formach czasowego wprowadzenia darmowej komunikacji publicznej. W czwartek poziom zanieczyszczeń w powietrzu spadał.

 

- Smog na pewno wróci. Podjąłem decyzję, że od następnego smogu, od przyszłych przekroczeń  stanów alarmowych, Koleje Śląskie będą jeździły za darmo, aby próbować ograniczać niską emisję. Samochody bowiem, w stosunkowo małym stopniu, ale też przyczyniają się do tych zanieczyszczeń - wyjaśnił Saługa.

 

- Będę apelował do wszystkich organizatorów komunikacji, aby poszli tym śladem i tak, jak Koleje Śląskie, także autobusy miejskie w dniach trudnych też jeździły po naszym regionie za darmo - dodał marszałek woj. śląskiego.

 

Smog na Śląsku

 

Stan alarmowy, czyli tzw. alarm smogowy, ogłasza się przy przekroczeniu w ujęciu dobowym wartości 300 mikrogramów pyłu zawieszonego PM10 na m sześc. powietrza. Dopuszczalny poziom pyłu PM10 to 50 mikrogramów. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła.

 

Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w ostatnich dniach jakość powietrza na większości obszaru woj. śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego, a lokalnie również dwutlenku siarki - była bardzo zła.

 

Z tego powodu władze Rybnika wprowadziły w poniedziałek i wtorek możliwość bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej, a we wtorek i środę odwołały zajęcia w szkołach. Również prezydent Częstochowy zdecydował o darmowej komunikacji dla posiadaczy samochodów, którzy zrezygnowali z poruszania się własnym autem we wtorek i środę.


Mimo smogu komunikacja miejska pozostała płatna

 

Na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów nie zdecydował się największy organizator komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

 

We wtorek zarząd KZK GOP polecił natomiast biuru związku opracowanie zasad ew. wprowadzania bezpłatnej komunikacji w okresach największych stężeń zanieczyszczeń powietrza. Podczas wtorkowej dyskusji na forum zgromadzenia KZK GOP (tworzy je 38 przedstawicieli 29 członków związku) zdania prezydentów na temat zasadności wprowadzania bezpłatnej komunikacji w razie smogu były jednak podzielone.

 

Wskazywano m.in. że za smog w największym stopniu odpowiada niska emisja będąca efektem spalania paliw najniższej jakości w prymitywnych, najczęściej domowych paleniskach. Zwracano też uwagę na koszty bezpłatnej komunikacji - przy stosunkowo niewielkim wpływie na jakość powietrza.

 

Zgodnie z danymi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w środę jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego była bardzo zła w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej, Kotlinie Żywieckiej oraz w środkowej części woj. śląskiego; na pozostałym obszarze województwa była umiarkowana.

 

Na czwartek WIOŚ prognozował dostateczną jakość powietrza w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w środkowej części woj. śląskiego; a jakość umiarkowaną - na pozostałym obszarze regionu.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie