Najwyższy budynek w UE stanie w Polsce. Punkt widokowy dwa razy wyżej niż w Pałacu Kultury

Polska
Najwyższy budynek w UE stanie w Polsce. Punkt widokowy dwa razy wyżej niż w Pałacu Kultury
Facebook/HB Reavis

W Warszawie przy ulicy Chmielnej, niedaleko Dworca Centralnego i centrum handlowego Złote Tarasy, ma stanąć 310-metrowy wieżowiec. Na wysokości 230 metrów znajdzie się taras widokowy, a 80 metrów wyżej sięgnie iglica, czyniąc tym samym budynek najwyższym drapaczem chmur w Unii Europejskiej.

Za projekt odpowiada firma Foster + Partners, która właśnie upubliczniła wizualizację budynku. Deweloperem jest słowacki HB Reavis.

 

 

Wieżowiec Varso Tower ma być jednym z trzech drapaczy chmur, które w 2020 r. staną w centrum stolicy Polski. Dwa pozostałe mają jednak nie przekroczyć stu metrów wysokości każdy.

 

Taras widokowy w Varso będzie dostępny dla zwiedzających. Rozpościerać się ma z niego widok na całą Warszawę. Dla porównania – punkt widokowy w Pałacu Kultury i Nauki znajduje się na wysokości 114 metrów, a więc dwa razy niżej niż w przypadku planowanego wieżowca.

 

 

Wewnątrz, poza biurami, przewidziane jest miejsce na restauracje i punkty usługowe.

 

Najwyższy na świecie mierzy 829 metrów

 

Do tej pory najwyższym budynkiem w państwach członkowskich Unii jest londyński The Shard, który ma 309,6 metra wysokości.

 

Ze swoimi 320 metrami Varso nie zdobędzie jednak tytułu najwyższego wieżowca Europy. Miano to należy do mieszczącej się w Moskwie Wieży Federacji mierzącej 374 metry. W stolicy Rosji podziwiać też można budynek Oko, który sięga 354 metrów oraz Mercury City Tower (339 m).

 

Najwyższym budynkiem na świecie jest Burdż Chalifa w Dubaju; mierzy 829 metrów.

 

polsatnews.pl

pam/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie