Jezioro Solińskie zamarzło. Pierwszy raz od piętnastu lat

Polska

Atak zimy pokrzyżował plany między innymi organizatorom Światowego Zlotu Morsów. Rozpoczyna się on już w piątek. - Przy okazji tej imprezy jest przewidziane pływanie wzdłuż zapory wodnej, ale ze względu na to, że pogoda spłatała nam trochę figla, zmieniamy trasę - powiedział Kazimierz Antkiewicz, prezes Krośnieńskiego Klubu Morsów.

Morsy na zlocie popłyną częściowo wzdłuż zapory, ale zawrócą i skierują się w stronę brzegu. 

 

- Tego lodu już tak bardzo nie przybędzie, tej tak zwanej kaszy, której pływacy nie lubią w wodzie w czasie pływania zimnowodnego - uspokaja Kazimierz Antkiewicz.

 

Chodzenie po lodzie jest niebezpieczne


Jezioro Solińskie, jeżeli jest skute lodem, wydaje się, że jest jeziorem bezpiecznym. - Niestety jest to wielki błąd - przestrzega Wojciech Czerwski z Białej Floty w Solinie.


Czerwski  przypomina, że nie wolno wchodzić na ten lód, mimo tego, że wygląda, że jest gruby. - W każdej chwili może się załamać. Wchodzenie z łyżwami, łowienie ryb czy spacerowanie  jest bardzo nierozważne - przypomina.  

 

Woda z turbin zawsze ma 8 stopni


Zapytany przez reportera, kiedy jezioro poprzednio zamarzło odparł: - Ostatni raz jezioro było skute lodem 15 lat temu - mówi Wojciech Czerwski z Białej Floty w Solinie.

 

Woda w Jeziorze Solińskim zamarza niezwykle rzadko, gdyż jest ona wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej. Wypływając z turbin ma stała temperaturę - 8 stopni Celsjusza - także w lecie.


Polsat News

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie