"Inspektor ochrony danych obowiązkowo zastąpi ABI". Za półtora roku

Biznes
"Inspektor ochrony danych obowiązkowo zastąpi ABI". Za półtora roku
Polsat News

Za półtora roku o ochronę danych osobowych będą mogły dbać w przedsiębiorstwach także firmy zewnętrzne - pisze "Puls Biznesu".

Zmieni się w firmach rola specjalistów od ochrony danych. Administratorzy bezpieczeństwa informacji (ABI) zostaną zastąpieni przez inspektorów ochrony danych (IOD) - czytamy w "PB". W zdecydowanej większości firm ich powołanie będzie obowiązkowe, podczas gdy obecnie istnienie ABI w przedsiębiorstwie jest kwestią wyboru.

 

Te zmiany to wynik przyjętego w maju 2016 r. przez Unię Europejską nowego rozporządzenia dotyczącego ochrony danych osobowych. Kraje członkowskie muszą stosować nowe regulacje od 25 maja 2018 r.

 

Będzie informował, doradzał i monitorował

 

Jak zauważa "PB", obecnie ABI pełni w zasadzie rolę doradczą dla administratora danych osobowych, który też sam może pełnić tę funkcję. IOD będzie m.in. informował go, a także pracowników, o ich obowiązkach i doradzał, monitorował przestrzeganie przepisów, współpracował z organem nadzorczym (GIODO) i występował w relacjach z osobami, których dane są przetwarzane.

 

Inspektor, tak jak obecnie ABI, ma podlegać bezpośrednio najwyższemu kierownictwu administratora i nie może być przez nie odwołany, jeśli prawidłowo będzie wykonywał swoje zadania.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie