Hiszpanie pozytywnie zaskoczeni. Rekordowy rok w turystyce

Biznes
Hiszpanie pozytywnie zaskoczeni. Rekordowy rok w turystyce
Flickr/Nick Kenrick/CC BY 2.0

Hiszpania zanotowała w 2016 roku nienotowaną wcześniej liczbę zagranicznych turystów oraz rekordowe wpływy z ich wizyt. 75,3 mln urlopowiczów zostawiło hiszpańskiej gospodarce około 77 mld euro.

Jak poinformował minister energii, turystyki i cyfryzacji Alvaro Nadal, liczba urlopowiczów, która odwiedziła Hiszpanię w ubiegłym roku, była zaskoczeniem nie tylko dla władz, ale również dla organizacji sektora turystycznego. Przypomniał, że oczekiwano, iż wyniesie ona ok. 73-74 mln osób.

 

Liczba turystów, którzy odwiedzili w ubiegłym roku Hiszpanię, była o blisko 10 proc. wyższa w stosunku do 2015 roku.

 

- Tak wysoki wzrost możliwy był dzięki licznym inwestycjom w naszą turystykę. Aktualnie jest ona jedną z najbardziej konkurencyjnych na świecie - stwierdził Alvaro Nadal.

 

Brytyjczycy, Francuzi i Niemcy


Minister podał, że najliczniejszą grupę zagranicznych urlopowiczów w Hiszpanii stanowili w minionym roku Brytyjczycy. Łącznie przybyło ich prawie 17 mln, czyli o 12,3 proc. więcej niż w 2015 roku.

 

 - Tak dobry wynik pozwala stwierdzić, że Brexit nie miał żadnego wpływu na kierunek podróży Brytyjczyków. Podczas negocjacji z Wielką Brytanią zrobimy wszystko, aby wyjście tego kraju z Unii Europejskiej nie zaszkodziło naszej turystyce poprzez ograniczenie wizyt Brytyjczyków - powiedział Nadal.

 

Innymi nacjami, które chętnie odwiedzały Hiszpanię, byli Francuzi oraz Niemcy. W obu przypadkach urlop w tym iberyjskim kraju spędziło po 10,7 mln osób, czyli odpowiednio o 7,1 i 6,1 proc. więcej niż we wcześniejszym roku. Według szacunków organizacji turystycznych turystów z Polski było w Hiszpanii ponad 650 tys.

 

Najpopularniejszymi kierunkami turystycznymi w Hiszpanii były Katalonia, Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie. Dotarło tam odpowiednio po 17 mln, 12,9 mln i 12 mln urlopowiczów.

 

Rok 2016 przejdzie do historii hiszpańskiej turystyki również jako rekordowy pod względem środków, jakie pozostawili zagraniczni urlopowicze. Rząd w Madrycie szacuje, że łącznie do miejscowej gospodarki wpłynęło od nich około 77 mld euro. Oznacza to wzrost o 8 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie