Darmowa antykoncepcja dla najmniej zamożnych kobiet. Pomysł prezydenta Filipin na walkę z biedą

Technologie
Darmowa antykoncepcja dla najmniej zamożnych kobiet. Pomysł prezydenta Filipin na walkę z biedą
Pixabay

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte podpisał rozporządzenie, na mocy którego biedne kobiety w tym głównie katolickim kraju będą otrzymywać darmowe tabletki antykoncepcyjne i inne środki służące zapobieganiu ciąży - poinformowały w czwartek władze.

Duterte zignorował tym samym stanowisko, jakie filipiński Sąd Najwyższy zajął, gdy na darmową antykoncepcję dla najuboższych pozwolił poprzedni szef państwa Benigno Aquino III. Duterte podkreślił, że skuteczniejsze planowanie rodziny pozwoli na prowadzenie efektywniejszej walki z biedą.

 

Według szacunków z darmowej antykoncepcji mogłoby skorzystać co najmniej 6 mln Filipinek.

 

Wzrasta liczba ciąż u nastolatek

 

Jak pisze agencja dpa, oczekuje się, że zdecydowany sprzeciw wobec decyzji Duterte wyrazi Kościół katolicki. Filipiny to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, w którym większość ludności stanowią katolicy (ponad 80 proc. z ok. 103 mln mieszkańców). Z danych ONZ wynika, że jest to także jedyny kraj w regionie, w którym nadal wzrasta liczba ciąż u nastolatek.

 

Filipiński prezydent, sprawujący urząd od czerwca 2016 roku, jest ostro krytykowany przez społeczność międzynarodową za brutalne metody walki z przestępczością narkotykową. Na skutek kontrowersji wokół tego tematu USA poinformowały w grudniu, że nie przedłużą istotnego programu wsparcia Filipin.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze