Tu powstali "Bolek i Lolek" i "Reksio". Centrum Bajki i Animacji ma projekt nowej siedziby

Kultura
Tu powstali "Bolek i Lolek" i "Reksio". Centrum Bajki i Animacji ma projekt nowej siedziby
bielsko.info/Facebook.com

Warszawska pracownia Nizio Design International wspólnie z firmą MWE wygrały konkurs na opracowanie koncepcji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji "Świat Bajki" przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej - podało w środę bielskie Studio.

"Świat Bajki” ma być połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Centrum tworzone będzie w oparciu o dorobek powstałego bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem oraz psem Reksiem.

 

"Nowa jakość w przestrzeni miejskiej"

 

Jurorzy w uzasadnieniu werdyktu wskazali, że o zwycięstwie warszawskiej pracowni przesądziło "trafne rozwiązanie urbanistyczno-architektoniczne”. Szczególne uznanie znalazło m.in. stworzenie wewnętrznego dziedzińca płynnie przechodzącego w zielone tereny rekreacyjne oraz dobranie odpowiednich proporcji i skali nowej zabudowy w stosunku do historycznej.

 

- Zwycięska praca jednocześnie eksponuje bryły budynków - zarówno historyczną, jak i współczesną. (...) Stwarza się nową jakość w przestrzeni miejskiej - wyjaśnił jeden z jurorów Piotr Kubańda, miejski konserwator zabytków w Bielsku-Białej.

 

Zdaniem dyrektora Studia Filmów Rysunkowych Andrzeja Orzechowskiego zarówno strona architektoniczna, jak i proponowany przez zwycięzców scenariusz ekspozycji, daje szanse na powstanie niezwykłego interaktywnego Centrum.

 

- Dużą zaletą projektu jest to, że w przyszłości może on zostać rozbudowany o kolejne moduły- podkreślił.

 

Autorzy projektowali m.in. wystawę w Muzeum PW

 

Zwycięska firma to jedna z bardziej znanych polskich pracowni architektonicznych.

 

- Nizio Design International ma w swoim portfolio takie prestiżowe realizacje, jak projekt i wykonanie m.in. wystawy stałej w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich- powiedział Piotr Płatek z bielskiego Studia.

 

Mirosław Nizio, właściciel zwycięskiej pracowni, powiedział, że ze względu na specyfikę tematyki oraz złożoność zagadnień, będących przedmiotem koncepcji, konkursowe zadanie okazało się niezwykle trudne. „Tym też większa jest radość z wygranej i z sukcesu pracowni. (…) Projekt był ogromnym wyzwaniem - zarówno pod względem architektury, jak i założeń urbanistycznych oraz mnogości merytorycznego materiału i muzealnych zbiorów, dla których należało wypracować spójną, atrakcyjną formułę prezentacji w przestrzeniach samego muzeum i wokół niego”- wyjaśnił.

 

Piotr Płatek poinformował, że zwycięski projekt został wyłoniony spośród 20, które nadeszły na konkurs. Jak dodał, budowa Centrum ma szansę rozpocząć się w przyszłym roku. Otwarcie możliwe byłoby już w 2020 r. Inwestycja kosztować ma ok. 20 mln zł. Pieniądze w większości pochodzić mają z funduszy UE. „Zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych sprawi, że w Bielsku-Białej powstanie niezwykle atrakcyjne centrum rozrywki i edukacji, proponujące naukę przez zabawę dla dzieci i całych rodzin”- dodał.

 

Znani współpracownicy

 

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany.

 

W bielskim studio powstały m.in. popularne filmy o przygodach Bolka i Lolka oraz psa Reksia. Z firmą współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna. Jan Brzechwa i Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie