Setki milionów prześladowanych chrześcijan. Doroczny raport Open Doors

Świat
Setki milionów prześladowanych chrześcijan. Doroczny raport Open Doors
Flickr.com/Secret Pilgrim/CC BY-SA 2.0

Prześladowania chrześcijan nasilają się, zwłaszcza w Azji, która pod względem rozpowszechnienia tego zjawiska zaczyna doganiać Bliski Wschód i Afrykę - poinformowała w środę organizacja Open Doors w dorocznym raporcie.

"Zjawisko prześladowania chrześcijan narasta z roku na rok" - twierdzi założona w Holandii protestancka organizacja, której raport obejmuje okres od 1 listopada 2015 roku do 31 października 2016 roku.

 

Po raz pierwszy organizacja oszacowała liczbę chrześcijan prześladowanych w 50 najbardziej newralgicznych krajach ujętych w zestawieniu. Jak oceniają autorzy raportu, 215 milionów ludzi cierpi z powodu "silnego lub ekstremalnego" stopnia prześladowań; to jedna trzecia chrześcijańskiej ludności w tych krajach.

 

W raporcie Open Doors napisano, że choć rok temu główne obawy były związane z "zalewem dżihadyzmu" na Bliskim Wschodzie i Afryce, to obecnie obserwuje się "mniej brutalnego prześladowania", ale za to nasilającą się "codzienną opresję".

 

"Tym, co uderzyło nas w tym roku, jest sytuacja w Azji" - powiedział dyrektor organizacji Michel Varton. Zwrócił uwagę na "powrót nacjonalistycznego hinduizmu czy buddyzmu, które za cel obierają sobie mniejszości, głównie chrześcijan".

 

"Chrześcijanie na tamtych obszarach już zostali zabici"

 

Mimo pogarszającej się sytuacji spada jednak liczba chrześcijan zabitych "z przyczyn powiązanych z ich wiarą" - w ciągu roku na świecie odnotowano ok. 1170 takich przypadków wobec 7,1 tys. w 2015 roku. Wcześniej w ciągu kilku lat notowano tendencję wzrostową; w 2012 roku było 1,2 tys. ofiar śmiertelnych, w 2013 roku - 2,1 tys., a w 2014 roku już ponad 4,3 tys.

 

"Bardzo gwałtowne kryzysy, które miały wpływ na dane w 2015 roku, straciły na intensywności, czy to dlatego, że ugrupowania ekstremistyczne znalazły się w odwrocie (np. Państwo Islamskie w Iraku i Syrii), czy ze względu na to, że chrześcijanie na tamtych obszarach już zostali zabici albo uciekli" - napisano w raporcie, który ukazuje się od 1997 roku.

 

Światowy indeks prześladowania chrześcijan

 

Jak co roku od 16 lat na czele "światowego indeksu prześladowania chrześcijan" znalazła się Korea Północna. Na kolejnych miejscach uplasowały się Somalia, Afganistan, Pakistan i Sudan. Krajem, w którym zabijanych jest najwięcej chrześcijan, pozostaje Nigeria, gdzie odnotowano 695 ofiar śmiertelnych.

 

Na 15. miejscu znalazły się Indie, które nigdy nie zajmowały tak wysokiej lokaty. Jak informuje Open Doors, 39 mln z 64 mln tamtejszych chrześcijan "cierpi z powodu ciężkich prześladowań". Inne kraje azjatyckie, które trafiły do indeksu, to Wietnam (17 miejsce), Laos (24), Bangladesz (26) i Bhutan (30).

 

225 chrześcijan zostało zabitych ze względu na wiarę w dziewięciu krajach, które znalazły się poza klasyfikacją. Między innymi we Francji zginął katolicki ksiądz zabity przez dżihadystów w kościele w Normandii w lipcu 2016 roku, a także młody irański imigrant, który zginął w grudniu 2015 roku w obozie w Grande-Synthe. W jego przypadku "źródłem zabójczej napaści było przejście na chrześcijaństwo" - napisali autorzy raportu Open Doors.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie