Schetyna: zostajemy w sali, przy mównicy. Petru do PO: zmieńcie formę protestu

Polska
Schetyna: zostajemy w sali, przy mównicy. Petru do PO: zmieńcie formę protestu
Polsat News

- Państwo polskie nie ma budżetu, wszyscy, którzy byli przy tym procederze biorą za to odpowiedzialność - powiedział w środę szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że posłowie Platformy będą "przy mównicy sejmowej". Z kolei lider Nowoczesnej Ryszard Petru zapewnił, że posłowie tej partii nie będą okupować mównicy ani fotela marszałka. Zaapelował do posłów PO, aby zmienili formę protestu.

W środę Senat przyjął bez poprawek budżet na 2017 r. Ustawa trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. W głosowaniu nie wzięli udziału senatorowie PO, którzy uważają, że budżet został w grudniu 2016 r. nielegalnie uchwalony przez Sejm.

 

"Budżet przegłosowany przez nielegalne posiedzenie PiS"

 

- Chcę powiedzieć po tym głosowaniu i po tym, co stało się w Senacie, że państwo polskie nie ma budżetu. Uważamy, że ten budżet jest przegłosowany wadliwie przez nielegalne posiedzenie klubu PiS-u, które zostało przekształcone w plenarną sesję Sejmu - mówił Schetyna dziennikarzom w Sejmie, nawiązując do głosowania 16 grudnia 2016 r. 

 

- Uważamy, że ci wszyscy, którzy byli przy tym procederze, składali podpisy, wnioski, dzisiaj biorą za to odpowiedzialność, także - bardzo wyraźnie chcę to powiedzieć - pan prezydent (Andrzej) Duda, jeżeli podpisze ten budżet - dodał Schetyna. 

 

Odnosząc się do sytuacji w Sejmie, szef PO powiedział, że nie doszło do przełomu.

 

 

PO "wszędzie tam, gdzie będzie posiedzenie Sejmu"

 

- My nie zmieniamy decyzji. Zostajemy na sali plenarnej Sejmu i będziemy czekać na powrót do 33. posiedzenia, do zaakceptowania wcześniejszego ustalenia, że dziennikarze bez żadnych warunków wstępnych, na zasadach poprzednich, wracają do Sejmu i na to żebyśmy przegłosowywali poprawki budżetowe - podkreślił. 

 

Dopytywany zapowiedział, że posłowie PO będą "także przy mównicy" na sali plenarnej. Na pytanie, czy Platforma pozwoli zająć miejsce na sali marszałkowi Sejmu, odparł: "zobaczymy".

 

Zaznaczył, że posłowie PO będą "wszędzie tam, gdzie będzie posiedzenie Sejmu". Była to odpowiedź na pytanie, czy Platforma uda się do Sali Kolumnowej, jeśli tam będzie odbywać się posiedzenie Sejmu. 

 

Schetyna poinformował, że na czwartek na godz. 8. zaplanowane jest posiedzenie zarządu krajowego PO, a na 8:30 klubu Platformy.

- Będziemy przedstawiać następne kroki i następne decyzje, które będziemy podejmować - powiedział.

 

Nowoczesna "przechodzi w inną formę protestu"

 

Natomiast lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaapelował do PO, aby posłowie tego klubu nie blokowali mównicy sejmowej, tylko przeszli w inną formę protestu.

 

 

- Zgodnie z naszymi zapowiedziami nie będziemy okupować mównicy sejmowej, ani fotela marszałka Sejmu. Apelowałem do Platformy Obywatelskiej, o to, aby też nie blokowali mównicy sejmowej, tylko przeszli w inną formę protestu - powiedział Petru dziennikarzom.

 

Jak dodał, marszałek Sejmu Marek Kuchciński uznał, że "sprawa jest załatwiona".

 

 

- Mogę powiedzieć tylko tyle, że przechodzimy w inną formę protestu. Budżet został uchwalony niezgodnie z prawem, istnieje ryzyko podważenia tego budżetu w przyszłości. Ze strony PiS tak naprawdę nie ma chęci poszukania rozwiązania, które by rozwiązało ten problem na przyszłość - przekonywał lider Nowoczesnej.

 

PAP

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie