Rzecznik rządu: zakończył się protest mieszkańców Dobrzenia Wielkiego

Polska
Rzecznik rządu: zakończył się protest mieszkańców Dobrzenia Wielkiego
Polsat News

Dzięki zaangażowaniu m.in. wojewody opolskiego zakończył się protest w Dobrzeniu Wielkim. Jego uczestnicy pisemnie oświadczyli, iż ostatecznie i kategorycznie zamykają akcję protestacyjną - poinformował w środę wieczorem rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W Dobrzeniu Wielkim od 26 grudnia kilkunastu mieszkańców gminy prowadziło strajk głodowy przeciwko decyzji rządu o przyłączeniu tej miejscowości 1 stycznia 2017 roku do Opola.

 

W ostatnich dniach protestujący zaostrzyli protest ograniczając się wyłącznie do przyjmowania wody. Głodujący żądali spotkania z ministrem spraw wewnętrznych Mariuszem Błaszczakiem. W środę szesnastodniowy protest głodowy został jednak przerwany, bo minister wyznaczył na poniedziałek na godzinę 12:00 spotkanie z grupą protestujących osób.

 

Głodujący podpisali oświadczenie o przerwaniu protestu.

 

- Po ponad 14 miesiącach protestów i po kilkunastodniowej głodówce, która przecież nie była łatwa, wreszcie udało się otrzymać odpowiedź ze szczebla rządowego. O to właśnie mieszkańcy walczyli i za tę walkę należy im się ogromny szacunek - powiedział portalowi 24opole.pl Rafał Kampa z komitetu "Tak dla Samorządności", który współorganizował protesty przeciwko przyłączeniu podmiejskich miejscowości do Opola.

 

Rozporządzenie o powiększeniu Opola o 12 sołectw z terenu czterech gmin otaczających Opole podjął rząd 19 lipca 2016 roku. Największe straty poniosła gmina Dobrzeń Wielki, która po utracie terenów przemysłowych, na których znajduje się elektrownia Opole, straciła rocznie 40 mln złotych z tytułu podatków.

 

PAP

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie