Noblistka opuszcza rosyjski PEN Club, bo organizacja "liże buty władzy"

Świat
Noblistka opuszcza rosyjski PEN Club, bo organizacja "liże buty władzy"
Pixabay/public domain

Laureatka literackiej Nagrody Nobla pisząca po rosyjsku Swietłana Aleksijewicz opuściła rosyjski PEN Club w proteście przeciw wykluczeniu zeń dziennikarza Siergieja Parchomienki. - Deptane są wszystkie ideały twórców PEN Clubu - powiedziała Aleksijewicz białoruskiej niezależnej gazecie "Nasza Niwa", która w środę cytuje wypowiedź noblistki.

Aleksijewicz wyjaśniła, że powodem jej decyzji było niedawne wykluczenie z rosyjskiego PEN Clubu niezależnego dziennikarza Siergieja Parchomienki. Potępiła również tchórzliwość członków organizacji, którzy odmówili m.in. wystąpienia w obronie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa odbywającego karę w rosyjskim łagrze w Jakucji.

 

"Putin odejdzie, strona w historii pozostanie"

 

- Podobnie było w czasach Stalina - pisarze, organizacje literackie zachowywały się tak tchórzliwie. Ale Putin odejdzie, a ta strona w historii PEN Clubu pozostanie - oceniła Aleksijewicz.

 

Parchomienko został wyrzucony z rosyjskiego PEN Clubu pod koniec ubiegłego roku; zarzucono mu "prowokacje sprzeczne z celami i zadaniami organizacji". Według samego Parchomienki chodzi o skierowany do prezydenta Rosji Władimira Putina apel o ułaskawienie reżysera Ołeha Sencowa, zatrzymanego w czasie akcji protestu na Krymie wiosną 2014 r. i skazanego na 20 lat łagru za zarzucane mu przygotowywanie zamachów terrorystycznych. W obronie Sencowa występowały organizacje międzynarodowe i artyści z wielu krajów. Apel w jego sprawie wystosowała m.in. Polska Akademia Filmowa.

 

24 grudnia niezależne media rosyjskie informowały o liście w obronie reżysera, który miało podpisać kilkudziesięciu członków tamtejszego PEN Clubu. Wkrótce potem władze organizacji odcięły się od tej inicjatywy.

 

- PEN Club deklarował, że to nie jest sprawa pisarzy - stawanie w czyjejś obronie, domaganie się czegoś. Sprawą pisarzy jest siedzieć cichutko i pisać, tzn. lizać władzy buty - powiedziała Aleksijewicz.

 

Znalazła naśladowców

 

W reakcji na wykluczenie Parchomienki z literackiego klubu wystąpili także rosyjscy pisarze Borys Akunin, Aleksandr Iliczewski i poeta Lew Rubinsztejn.

 

- Długo proszono mnie, bym nie odchodziła, przecież (wcześniej) i tak odeszły już dziesiątki szlachetnych osób: (Ludmiła) Ulicka, (Władimir) Wojnowicz, inni. Pozostawałam tam, bo ludzie postępowi liczyli, że uda się wytrwać w tej walce, że "ciemna" strona nie zwycięży. Ale się nie udało - podsumowała Aleksijewicz.

 

PEN Club to międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy, które istnieje od 1922 r. Aleksijewicz pozostaje członkinią białoruskiego oddziału tej organizacji.

 

Laureatka literackiego Nobla z r. 2015 Swietłana Aleksijewicz - pisarka i dziennikarka - urodziła się na Ukrainie, mieszka na Białorusi, tworzy w języku rosyjskim.

 

PAP

pam/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze