Hamas podawał się za kobiety, żeby włamać się na smartfony izraelskich żołnierzy

Świat
Hamas podawał się za kobiety, żeby włamać się na smartfony izraelskich żołnierzy
Pixabay.com

Radykalnemu ruchowi palestyńskiemu Hamas udało się przejąć kontrolę nad smartfonami kilkudziesięciu izraelskich żołnierzy - podały w środę źródła wojskowe. Hamasowcy podawali się w tym celu na portalach społecznościowych za dziewczęta.

Według anonimowych źródeł cytowanych przez AFP, członkowie Hamasu zakładali na Facebooku fałszywe konta, głównie młodych kobiet, i zdobywali zaufanie żołnierzy. Następnie przekonywali ich do ściągnięcia aplikacji, która w rzeczywistości była programem pozwalającym na przejęcie kontroli nad smartfonem.

 

Żołnierze nieświadomie pobierali wirusa

 

- Wróg znał język używany przez młodych ludzi i zdołał zainstalować wirusa na telefonach kilkudziesięciu żołnierzy - powiedział rozmówca AFP. Dodał, że hamasowcy posługujący się fałszywymi tożsamościami zdołali także przeniknąć do licznych grup tworzonych przez żołnierzy na Facebooku, żeby czerpać stamtąd informacje.

 

Izraelska armia rozpoczęła kampanię mającą uświadomić żołnierzom zagrożenie, jakie tego rodzaju ataki stanowią dla bezpieczeństwa państwa.

 

Będą restrykcje w korzystaniu z portali

 

- Będziemy ujawniać i piętnować fałszywe profile Hamasu, a także określimy surowsze zasady korzystania przez żołnierzy z sieci społecznościowych. Przeszkolimy teżżołnierzy pod kątem reagowania na ataki w sieci - zapowiedziały źródła AFP.

 

Hamas, rządzący Strefą Gazy, odmówił skomentowania doniesień strony izraelskiej.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie