Były uchodźca ministrem ds. imigracji w Kanadzie

Świat
Były uchodźca ministrem ds. imigracji w Kanadzie
Flickr/John McCallum/CC BY-ND 2.0
Premier Kanady Justin Trudeau.

Dotychczasowy minister ds. imigracji John McCallum został mianowany ambasadorem w Chinach a na jego miejsce premier Kanady Justin Trudeau powołał muzułmanina Ahmeda Hussena, z pochodzenia Somalijczyka, który przybył do Kanady jako uchodźca.

Trudeau mianował także dotychczasową minister handlu międzynarodowego Chrystię Freeland na stanowiska ministra spraw zagranicznych. Jej pierwszoplanowym zadaniem ma być koordynacja całości stosunków Kanady z USA, w tym zwłaszcza stosunków handlowych.

 

Reuter podkreśla, że zmiany są częścią rekonstrukcji gabinetu dokonywaną przez Trudeau wobec rychłej zmiany administracji w USA i objęcia urzędu prezydenta przez Donalda Trumpa.

 

- Rzecz jasna nowa administracja na południu będzie stwarzać zarówno szanse jak i wyzwania, a także przesunięcie akcentów w kontekście globalnym - powiedział Trudeau dziennikarzom ogłaszając nominację Freeland.


Stosunki USA-Kanada poddane próbie


Freeland znana jest z krytycznego stosunku do Rosji. Napisała też krytyczną książkę o międzynarodowej plutokracji.

 

Obserwatorzy kanadyjskiej sceny politycznej zauważają, że stosunki Kanady ze Stanami Zjednoczonymi, które są jej największym partnerem handlowym, mogą zostać poddane próbie już w najbliższych miesiącach. Amerykański prezydent elekt Donald Trump zapowiedział bowiem renegocjowanie warunków uczestnictwa USA w Północnoamerykańskim Układzie o Wolnym Handlu (NAFTA), do którego należą ponadto Kanada i Meksyk.

 

Trump uważa, że zniesienie barier celnych między państwami członkowskimi NAFTA i przenoszenie produkcji z USA do sąsiadów, działa na niekorzyść amerykańskiej gospodarki i powoduje utratę miejsc pracy w USA.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze