23 stycznia rozmowy pokojowe ws. Syrii. Lista uczestników wciąż uzgadniana

Świat
23 stycznia rozmowy pokojowe ws. Syrii. Lista uczestników wciąż uzgadniana
PAP/EPA/SANA HANDOUT
Prezydent Syrii Baszar al-Assad.

Rozmowy pokojowe w sprawie uregulowania konfliktu w Syrii odbędą się 23 stycznia w stolicy Kazachstanu, Astanie - podała w środę AFP, powołując się na rosyjskie źródła dyplomatyczne. Negocjacje mają być prowadzone pod egidą Rosji, Iranu i Turcji.

- Na razie nie ma żadnej informacji o przesunięciu spotkania. Obecnie aktualna jest data 23 stycznia - oświadczył rozmówca AFP. Władze w Ankarze ostrzegały niedawno, że ciągłe naruszanie obowiązującego w Syrii zawieszenia broni może zagrozić negocjacjom pokojowym.

 

Rozmowy między syryjskimi rebeliantami a reżimem prezydenta Baszara el-Asada zostały zaplanowane w ramach układu wynegocjowanego przy mediacji Rosji, Turcji i Iranu. Porozumienie to przewiduje również zawieszenie broni; chwiejny rozejm obowiązuje w Syrii od 30 grudnia 2016 roku.

 

Co mają do roboty terroryści?

 

Także w środę wicepremier Turcji Veysi Kaynak powiedział, że przy stole negocjacyjnym nie ma miejsca dla kurdyjskich milicji; "co mają do roboty grupy terrorystyczne podczas rozmów pokojowych?" - pytał.

 

Turcja traktuje Partię Unii Demokratycznej (PYD), główne ugrupowanie polityczne syryjskich Kurdów, oraz kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) jako powiązane ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

 

We wtorek przedstawiciel PYD Chaled Eisa poinformował, że ani jego ugrupowanie ani YPG nie zostały zaproszone na rozmowy pokojowe.

 

- Zdaje się, że zgłaszano weto - mówił, dodając, że kompleksowe porozumienie w sprawie Syrii nie jest możliwe bez udziału Kurdów w negocjacjach.

 

Rokowania w Kazachstanie

 

Źródło w rosyjskiej dyplomacji, na które powołuje się AFP, poinformowało, iż lista uczestników rokowań w Kazachstanie wciąż jest uzgadniana.

 

W grudniu szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu podkreślał, że rozmowy w Astanie nie mają być alternatywą dla prowadzonych pod egidą ONZ negocjacji w Genewie, ale będą ich "etapem uzupełniającym". Najbliższe rozmowy w Szwajcarii zaplanowano na 8 lutego.

 

Wojna domowa w Syrii trwa od 2011 roku. Śmierć w wyniku konfliktu poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia domów.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie