Wieża antysmogowa w Warszawie. Projekt do budżetu partycypacyjnego

Polska
Wieża antysmogowa w Warszawie. Projekt do budżetu partycypacyjnego
Wikimedia Commons

Budowla ma działać jak jonizator powietrza. Oryginalna "Smog free tower" z Rotterdamu oczyszcza 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę, a z zanieczyszczeń wytwarzana jest biżuteria. Zadaniem warszawskiej wieży byłoby jedynie filtrowanie powietrza. Nie wiadomo, czy projekt uzyska wsparcie w głosowaniu. Podobny pomysł w zeszłym roku odrzucił Kraków.

O pomyśle poinformował radny niezrzeszony stołecznej dzielnicy Białołęka, Filip Pelc.

 

Apel o budowę wieży

 

Radny namawia do zbierania podpisów pod pomysłem budowy "białołęckiej Wieży antysmogowej", a swój apel zamieścił na Facebooku.

 

Inspiracją była podobna wieża, która stanęła w parku w Rotterdamie. Jej autorem jest holenderski artysta Daan Roosegaarde.

 

Urządzenie wytwarza samodzielnie energię za pomocą turbiny wiatrowej umieszczonej w jego wnętrzu. A dzięki jego działaniu powietrze w okolicy może być o 75 proc. czystsze.

 

 

Według propozycji warszawskiego radnego wieża miałaby powstać przed Urzędem Dzielnicy na skrzyżowaniu ulicy Modlińskiej ze Światowida.

  

Projekty, które wezmą udział w głosowaniu budżetu partycypacyjnego na rok 2018, można zgłaszać do 23 stycznia 2017 r. Głosowanie rozpocznie się 14 czerwca tego roku. Białołęka będzie miała do rozdysponowania 4 mln zł. Wstępny koszt wybudowania ekologicznej wieży to około 250 tysięcy złotych.

 

Kraków odrzucił projekt

 

Podobny projekt w zeszłym roku odrzucił Kraków. Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa powoływał się na odmowną decyzję konserwatora zabytków i niedopasowanie do charakteru parku, w którym miałaby powstać.

 

 

gadzetomania.pl, radiokolor.pl, polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie