Większość Niemców czuje się w swoim kraju bezpiecznie. Sondaż po zamachu w Berlinie

Świat
Większość Niemców czuje się w swoim kraju bezpiecznie. Sondaż po zamachu w Berlinie
Flickr/Jorge Franganillo

Z najnowszego sondażu instytutu Infratest dimap wynika, że 73 procent Niemców czuje się "raczej bezpiecznie", a 26 procent "raczej niepewnie". Badanie zostało przeprowadzone dwa tygodnie po zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

Niemieckie media analizują poczucie bezpieczeństwa pod kątem sympatii politycznych. Okazało się, że najmniej obaw mają Niemcy sympatyzujący z Lewicą - aż 96 proc. z nich czuje się w swoim kraju "raczej bezpiecznie".

 

Lewica i Zieloni spokojni, chadecy mniej


Z podobnym spokojem reaguje na zagrożenia potencjalny elektorat Zielonych (92 proc.) i FDP (89 proc). Wyraźnie niżej oceniają własne poczucie bezpieczeństwa Niemcy sympatyzujący z socjaldemokratami (78 proc.) i chadekami CDU/CSU (77 proc.).


Jeśli chodzi o wyborców populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) to co trzeci z nich (34 proc.) czuje się "w miarę bezpiecznie".


Rośnie akceptacja dla zwiększania nadzoru kamer wideo w miejscach publicznych. Dzięki temu mniej ludzi ma obawy przed - ich zdaniem - podejrzanie wyglądającymi osobami czy przedmiotami.


Policja dobrze oceniana, służby specjalne gorzej

 

Media zwracają też uwagę na dobre notowania policji. Przed rokiem, po masowych napaściach na tle seksualnym w Kolonii i innych miastach, zarzucano policji, że całkowicie zawiodła. Teraz zaufanie do stróżów prawa jest duże -  88 proc. Niemców ma "duże" lub wręcz "bardzo duże" zaufanie do policji.


O takim wsparciu niemieckie służby wywiadowcze mogą tylko pomarzyć. Ponad połowa zapytanych w sondażu odpowiedziała, że ma "mało” zaufania lub "w ogóle" go nie ma do takich instytucji jak: Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (Bundesverfassungsschutz) czy tajnej służby BND (Bundesnachrichtendienst).


Najważniejszy temat dal rządu: migranci


Bezpieczeństwo wewnętrzne i działania antyterrorystyczne są w opinii Niemców drugą co ważności kwestią, którą powinien zająć się rząd. Tego zdania jest co dziesiąty wyborca (11 proc.).

 

Najwyższej rangi sprawą dla większości Niemców jest jednak obecnie sytuacja imigrantów. Czterech na dziesięciu niemieckich wyborców (40 proc.) uważa, że jest to sprawa, która powinna być traktowana w Niemczech priorytetowo.


W tej kwestii Niemcy nieco bardziej (wzrost o 3 pkt. procentowe) niepokoją się o rosnącą przestępczość - obawia się tego 62 proc. pytanych. Natomiast mocno spadły (o 10 punktów) obawy Niemców przed konkurencją z imigrantami na rynku pracy - tego boi się tylko 18 proc.


W porównaniu z grudniem ubiegłego roku zmienił się klimat sympatii politycznych w kraju na korzyść partii chadeckich CDU i CSU oraz skrajnie prawicowej AfD.

 

Deutsche Welle

 

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie