"Trzeba zrobić wszystko, żeby powstrzymać reformę edukacji"

Polska
"Trzeba zrobić wszystko, żeby powstrzymać reformę edukacji"
PAP/Rafał Guz

Posłanka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer powiedziała we wtorek, że podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw reformujących system szkolny w Polsce oznacza dla jej ugrupowania, że "trzeba zrobić wszystko, żeby powstrzymać tę reformę". Jej zdaniem zmiana zaproponowana przez PiS wprowadza "chaos i oznacza gorszą jakoś polskiej edukacji".

Posłanka poinformowała, że Nowoczesna podjęła decyzję o przystąpieniu do prac nad referendum przeciwko reformie edukacji, które organizuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. - Czekamy w tej chwili na stworzenie przez grupę związaną z ZNP pytania referendalnego - dodała.

 

- Zdecydowaliśmy się wejść w to referendum dlatego, że uważamy, że ustawa Prawo oświatowe nie tylko jest bardzo zła dla polskiej oświaty, ale również jest przykładem, jak PiS rządzi - mówiła Lubnauer. Według niej PiS wprowadziło tę ustawę "z pogwałceniem wszelkich zasad debaty, porozumienia, próby szukania racjonalnych powodów, dlaczego ta ustawa w ogóle ma mieć miejsce".

 

- Postaramy się być silnym ośrodkiem, który umożliwi stworzenie szansy na to referendum i da podstawy do tego, żeby polskie społeczeństwo mogło się w tej sprawie wypowiedzieć - zapewniła posłanka Nowoczesnej.

 

"Najważniejsze zadanie" Nowoczesnej

 

Lubnauer podkreśliła, że akcja referendalna będzie należała do jednych z najważniejszych zadań, jakie stawia przed sobą Nowoczesna. - Postaramy się, żeby wszyscy w to byli włączeni i postaramy się pomagać wszystkim podmiotom społecznym, które są poza polityką, żeby mogły również korzystać z naszych biur, z naszych możliwości organizacyjnych, żeby moc przeprowadzić tę akcję bardzo sprawnie i szybko - podkreśliła.

 

Poseł Mirosław Suchoń (N) dodał, że w całej Polsce jego ugrupowanie organizuje szereg spotkań związanych z reformą systemu edukacji. - Na te spotkania przychodzi mnóstwo osób, które są zaniepokojone tym, co PiS szykuje społeczeństwu. Przychodzi mnóstwo rodziców, przychodzi mnóstwo nauczycieli i ludzi zainteresowanych tym, żeby edukacja w Polsce dawała młodym ludziom szanse na lepsze życie - mówił. Ocenił, że partia rządząca "chce zniszczyć te szanse".

 

Od roku 2017/2018

 

Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

 

Prezydent oświadczył w poniedziałek, że po wielu konsultacjach, dyskusjach i rozpatrzeniu wielu stanowisk za i przeciw zdecydował się podpisać ustawy wprowadzające tę reformę. Informując o swojej decyzji, Andrzej Duda powiedział, że reforma polskiej szkole jest niezbędna i powinna być wprowadzona jak najszybciej. Zaznaczył, że czuje się współodpowiedzialny za sprawne przeprowadzenie tej zmiany.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie