Smog nad całą Polską. Najwyższe stężenia na południu kraju

Polska
Smog nad całą Polską. Najwyższe stężenia na południu kraju
PAP/Jacek Bednarczyk
Smog nad Krakowem.

Stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach południowej Polski przekracza 100 mikrogramów na m sześc., a najwyższe jednogodzinne stężenia przekraczające 200 mikrogramów na m sześc. występują w kilkunastu miastach Śląska, Opolszczyzny, Małopolski i Wielkopolski - podał we wtorek resort środowiska.

Najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 mikrogramów na m sześc. występują w: Zabrzu, Tychach, Sosnowcu, Rybniku, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim i Żywcu (woj. śląskie), Opolu, Zdzieszowicach, Kędzierzynie Koźlu (woj. opolskie), Skawinie (woj. małopolskie) i Kaliszu (woj. wielkopolskie) - przekazało ministerstwo.

 

"Nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 mikrogramów na m sześc., ponieważ jest to wartość stężenia dobowego, a nie jednogodzinnego" - tłumaczyło.

 

MŚ zaznaczyło jednak, że na obszarach, gdzie występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego przebywania na otwartym powietrzu powinny unikać małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz osoby z chorobami serca, dróg oddechowych i astmatycy.

 

Niesprzyjające warunki meteorologiczne

 

Według resortu wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych, zwłaszcza w południowej części kraju.

 

Ministerstwo podało także, że w poniedziałek 9 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 mikrogramów na m sześc. zostało przekroczone w Nowej Rudzie, Koninie, Sosnowcu, Cieszynie, Opolu, Oleśnie, Olkuszu, Krakowie, Skawinie, Pabianicach, Otwocku, Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim. Natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 mikrogramów na m sześc. (średnia dobowa) miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w: Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim, Tychach, Katowicach, Gliwicach, Dąbrowie Górniczej i w województwie opolskim w Zdzieszowicach oraz w Kędzierzynie-Koźlu - dodało.

 

Według resortu środowiska przewidywana sytuacja meteorologiczna w środę i czwartek przyczyni się do poprawy jakości powietrza na obszarze całego kraju.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie