Rozliczenie PIT przez pracodawcę jeszcze tylko dziś

Biznes
Rozliczenie PIT przez pracodawcę jeszcze tylko dziś
mf.gov.pl

Pracownik, który chce uniknąć samodzielnego rozliczania swoich rocznych dochodów, może skorzystać z pomocy pracodawcy. Powinien wtedy złożyć w firmie najpóźniej do wtorku,10 stycznia, oświadczenie PIT-12.

W dokumencie PIT-12 pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego pracodawcy. Rezygnuje też z korzystania z ulg podatkowych, np. na dzieci czy ze wspólnego rozliczania małżonków.


Później pracodawca, który rozlicza podatek pracownika, musi do końca lutego przekazać urzędowi skarbowemu rozliczenie na formularzu PIT-40.


Kto nie może skorzystać

 

Jeśli ktoś zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, musi rozliczyć się samodzielnie.


Jeżeli pracownika rozliczył pracodawca, ale podatnik miał przychody ze sprzedaży nieruchomości, wynajmu mieszkania czy z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc., wówczas musi on dodatkowo złożyć osobne zeznania podatkowe.


Jeśli ktoś jednak, mimo złożenia oświadczenia PIT-12, chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem może to zrobić w tradycyjnym terminie do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

 

polsatnews.pl

ptw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie