Prawie dwie trzecie przedsiębiorców zamierza dać podwyżki w tym roku

Biznes
Prawie dwie trzecie przedsiębiorców zamierza dać podwyżki w tym roku
Polsat News

Ponad 62 proc. szefów firm chce zwiększyć wysokość wynagrodzeń swoich pracowników, a 38 proc. planuje wzrost zatrudnienia - wynika z sondażu Business Centre Club, zrobionego wśród członków tej organizacji. Tylko jedna piąta planuje zwiększyć wydatki na inwestycje, bo "z obawą patrzą w przyszłość".

Według badania tylko 21 proc.  planuje zwiększyć wydatki inwestycyjne na środki trwałe, czyli właśnie inwestycje. W przypadku 57 proc. będą one na podobnym poziomie jak w 2016 roku.

 

Zdaniem ekspertów BCC "przedsiębiorcy są zaniepokojeni sytuacją polityczną i nie skupiają się nad rozwojem firm tylko z obawą patrzą w przyszłość".

 

"Moja firma zrezygnowała z wielomilionowej dotacji, bo nie wiadomo co przyniesie nowy rok. Ryzyko prowadzenia działalności wzrosło kilkakrotnie. Straszenie coraz to nowymi pomysłami i obwinianie przedsiębiorców za różne problemy tylko pogarsza sytuację w biznesie" - tak opisuje klimat wokół biznesu w Polsce jeden z przedsiębiorców, anonimowo cytowany w opracowaniu.  


Rząd nie poprawił warunków


Zdecydowana większość 94 proc. ankietowanych przedsiębiorców uważa, że rząd nie poprawił w ostatnim roku warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Na pytanie co najbardziej przeszkadzało im  w ubiegłym roku szefowie firm wymienili przede wszystkim trudności z pozyskaniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i wysoką presję konkurencyjną na ceny i w rezultacie niskie marże zysku. Na dalszych miejscach znalazły się: nadmierna biurokracja, wysokie obciążenia podatkowe i para-podatkowe, nieuczciwa konkurencja ze strony szarej strefy i niesprawność wymiaru sprawiedliwości w sprawach gospodarczych.

 

Prawie połowa (ponad 48 proc.) ankietowanych  uważa, że w nowym roku sytuacja finansowa ich firmy pozostanie zbliżona do tej w 2016 roku; ponad jedna trzecia (35 proc.)  przewiduje jej poprawę, zaś 17 proc. pogorszenie.

 

"Rząd powinien zadbać o to, aby realnie wprowadzić w życie zasadę swobody działalności gospodarczej i jak najmniej ingerować w gospodarkę" – podsumowuje BCC.

 

polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie