Piractwo morskie najniższe od 18 lat. Porwań dla okupu coraz więcej

Świat
Piractwo morskie najniższe od 18 lat. Porwań dla okupu coraz więcej
Pixabay.com

W 2016 roku zjawisko piractwa morskiego zmniejszyło się do poziomu najniższego od 18 lat. Trzykrotnie natomiast wzrosła liczba porwań dla okupu - podało we wtorek Międzynarodowe Biuro Morskie nadzorujące światową gospodarkę morską.

Według danych opublikowanych w dorocznym raporcie Międzynarodowego Biura Morskiego w ubiegłym roku zarejestrowano na świecie 191 przypadków ataków pirackich, zaś w 2015 było ich 246. Zdaniem władz to najniższy poziom od 1998 roku. Piraci porwali w ubiegłym roku siedem statków i wzięli 151 zakładników. Rok wcześniej w ręce piratów dostało się 15 jednostek i 271 osób.

 

Trzykrotnie wzrosła jednak w ubiegłym roku liczba porwań morskich dla okupu. Z ujawnionych informacji wynika, że liczba zakładników zwiększyła się w ubiegłym roku do 62 z 19 w 2015 roku.


Problem u zachodnich wybrzeży Afryki


Autorzy tegorocznego raportu podkreślili, że ponad połowa osób została uprowadzona u zachodnich wybrzeży Afryki, zaś 28 zakładników to załogi statków pływających po wodach wokół Malezji i Indonezji. Zostali oni, jak oceniają eksperci, przerzuceni do południowej części Filipin.

 

Zjawisko porwań członków załóg statków jest problemem szczególnie poważnym u zachodnich wybrzeży Afryki oraz na wodach Morza Sulu w pobliżu Filipin - wynika z informacji agencji AP, która powołuje się na przedstawiony we wtorek doroczny raport.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie