RPO poinformował, że skorzystał z urlopu ojcowskiego. Zachwala i zachęca innych

Polska
RPO poinformował, że skorzystał z urlopu ojcowskiego. Zachwala i zachęca innych
Polsat News

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar niedawno po raz trzeci został ojcem i - jak poinformował na swojej stronie internetowej - skorzystał z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Jednocześnie zachęcił innych, aby korzystali ze swych uprawnień. Bo, mimo że coraz więcej mężczyzn decyduje się na urlop ojcowski, to wciąż zdecydowana większość woli z niego zezygnować.

Rzecznik przebywał na urlopie od 27 grudnia do dziś. "Adam Bodnar jest świadom, jak wielkie znaczenie dla ojca ma możliwość opiekowania się nowonarodzonym dzieckiem. Urlop ojcowski daje szansę na budowanie dobrych więzi rodzinnych, silnych relacji z dziećmi, a także na udane godzenie ról rodzinnych i zawodowych przez oboje rodziców" - można przeczytać na stronie RPO.

 

Z urlopu ojcowskiego korzysta coraz więcej ojców, ale wciąż aż 80 proc. uprawnionych (dane ZUS za 2015 r.) ze swego prawa do opieki nad małym dzieckiem rezygnuje. Jak wynika z badań RPO, wielu młodych ojców za mało wie o tej możliwości albo obawia się z niej skorzystać. Dlatego Rzecznik apeluje do pracodawców, by "wspierali młodych ojców w decyzji, by poświęcić przewidziany w Kodeksie pracy czas na opiekę nad dzieckiem".

 

Cały raport RPO, który dotyczy tego zagadnienia, jest dostępny tutaj

 

Urlop ojcowski w wymiarze do 2 tygodni został wprowadzony siedem lat temu.  Może być wykorzystany do czasu ukończenia przez dziecko drugiego roku życia - jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.

 

Taki urlop przysługuje każdemu pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko. Taka przerwa w świadczeniu pracy może być wykorzystana również w czasie korzystania przez matkę dziecka z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

 

polsatnews.pl

kan/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie