Pożary zbierają w Polsce śmiertelne żniwo

Polska
Pożary zbierają w Polsce śmiertelne żniwo
pixabay/public domain

Od czwartku 12 osób zmarło z powodu pożarów; tylko w poniedziałek rano dwie osoby zginęły w pożarze magazynu w Michałowicach na Mazowszu, a cztery - w pożarach domu i mieszkania w Katowicach - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Od czwartku, kiedy nadeszły mrozy, do poniedziałku rano strażacy gasili 1,5 tys. pożarów, w których zginęło w sumie 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.

 

Również od czwartku strażacy prawie 250 razy interweniowali w przypadkach, gdy dochodziło do emisji trującego tlenku węgla, co było połączone z dogrzewaniem i niesprawnością urządzeń lub brakiem wentylacji. W tych sytuacjach zginęły trzy osoby, a ponad 160 uległo podtruciu i wymagało hospitalizacji.

 

Ogień, zaczadzenie i wychłodzenie

 

Od września 2016 r., który w statystykach straży pożarnej jest początkiem obecnego sezonu grzewczego, strażacy ponad 2,4 tys. razy interweniowali w przypadkach dotyczących tlenku węgla. Z powodu zatrucia nim zginęły 24 osoby, a 1340 było poszkodowanych.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w poniedziałek, że w ciągu ostatniej doby 10 osób zmarło z powodu wychłodzenia. Od 1 listopada 2016 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło 65 osób.

 

RCB podtrzymuje apel o reagowanie na przypadki osób przebywających na mrozie i narażonych na wychłodzenie, a także o rozsądek w dogrzewaniu mieszkań.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie