Po Brexicie wróci granica pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią

Świat
Po Brexicie wróci granica pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią
Flickr/Peter Brown

Gdy Wielka Brytania wskutek Brexitu opuści jednolity rynek, powrót tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią będzie nieunikniony - ostrzegł w poniedziałek unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan.

Jedyna lądowa granica Wielkiej Brytanii przebiega między wchodzącą w jej skład Irlandią Północną a Irlandią. Liderzy w Londynie, Dublinie i Belfaście zapowiadają, że chcą uniknąć powrotu granicy z posterunkami granicznymi i celnymi.

 

Hogan w wypowiedzi dla "The Irish Independent" podkreśla, że gdy Zjednoczone Królestwo opuści unijny jednolity rynek, wprowadzenie na granicy z Irlandią kontroli tożsamości i taryf celnych będzie nieuniknione.

 

Ma on jednocześnie nadzieję, że Unii Europejskiej uda się przekonać Londyn, by zachować dotychczasowe zasady podróżowania pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną, które sięgają czasów sprzed wejścia do UE w 1972 roku.

 

"Brexit oznacza bałagan i to coraz większy"

 

- Najwyraźniej Brexit oznacza bałagan i to coraz większy - skomentował Hogan, były minister ds. środowiska irlandzkiego rządu i bliski współpracownik premiera Irlandii Endy Kenny'ego.

 

W.Brytania wskutek Brexitu ostatecznie opuści unijny jednolity rynek, gdzie nie ma ceł na handel towarami i usługami. Pod koniec marca mają się rozpocząć rozmowy na temat warunków wyjścia Londynu z UE i dalszych zasad dostępu tego kraju do unijnego rynku.

 

Spadek wartości funta

 

Brytyjski funt spadł w poniedziałek rano prawie o 1 procent zarówno w stosunku do dolara i euro po weekendowych wypowiedziach premier Theresy May, że nie jest ona zainteresowana "częściowym członkostwem" (w UE) i chce porozumienia handlowego z resztą Europy.

 

W ubiegłorocznym referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Szkocja i Irlandia Północna głosowały za pozostaniem we Wspólnocie, a Anglia i Walia - za Brexitem.

 

W Irlandii Północnej odczuwa się obawy, że Brexit może zachwiać zawartym w 1998 roku porozumieniem pokojowym, które zakończyło trwający trzy dziesięciolecia krwawy lokalny konflikt, jak też spowodować ponowne wprowadzenie niepopularnych i uciążliwych kontroli na granicy z należącym do UE państwem irlandzkim.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie