Wyjątkowo mroźna noc. Siedem osób zmarło z wychłodzenia

Polska
Wyjątkowo mroźna noc. Siedem osób zmarło z wychłodzenia
PAP/Darek Delmanowicz

W ciągu ostatniej doby siedem osób zmarło z powodu wychłodzenia, a jedna w wyniku zatrucia czadem – podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Meteorolodzy ostrzegają przed 20-stopniowym mrozem w ciągu dnia.

Ze statystyk wynika, że od 1 listopada 2016 roku w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarły 53 osoby, a 24 osoby zatruły się tlenkiem węgla (te statystyki obejmują okres od 1 września ubiegłego roku, gdy zaczął się sezon grzewczy).

 

- Ofiary z ostatniej doby pochodzą z różnych regionów. Tam, gdzie wcześniej były ostrzeżenia przed silnym mrozem  tam niestety pojawiły się te ofiary - powiedziała Polsat News Bożena Wysocka z RCB.

 

RCB podtrzymuje apel o reagowanie na przypadki osób pozostających na mrozie i narażonych na wychłodzenie, a także o rozsądek w dogrzewaniu mieszkań.

 

- Jeżeli ktoś ma informację, że w altanie , pustostanie czy śmietniku nocują bezdomni to warto zadzwonić na numer alarmowy 112. Takim osobom zostanie udzielona pomoc. Choć oczywiście nie można ich zmusić by poszły np. do noclegowni - dodała Bożena Wysocka.

 

 

Meteorolodzy ostrzegają przed mrozem

 

IMGW ostrzega przed wystąpieniem silnego mrozu z temperaturą od minus 20 stopni Celsjusza w sobotę w dzień (w dolinach górskich do minus 25 stopni ).

 

Widzowie Polsatu informują jednak o niższych temperaturach nawet w okolicach minus 25 - minus 30 stopni minionej nocy.

 

mroz

 

Silne mrozy są w prawie całej Polsce. Ostrzeżenie dotyczy województw: wielkopolskiego (subregion koniński i konińsko-leszczyński), pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego (subregion wschodni i olsztyński), śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego (subregion wschodni i olsztyński), śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego.

 

Nieco cieplej, czyli powyżej 10 stopni Celsjusza, jest  jedynie na zachodnich krańcach kraju.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie