"Świadectwo wiary i patriotyzmu". Dziewiąta pielgrzymka kibiców na Jasną Górę

Polska
"Świadectwo wiary i patriotyzmu". Dziewiąta pielgrzymka kibiców na Jasną Górę
Facebook/IX Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Przedstawiciele środowiska kibiców piłkarskich po raz dziewiąty przybyli w sobotę na Jasną Górę. Podczas mszy duszpasterz środowisk kibicowskich ks. Jarosław Wąsowicz ogłosił nową inicjatywę, jaką ma być różaniec kibiców. Wkrótce ruszy strona internetowa na ten temat. - Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców świadectwo wiary i patriotyzmu jej uczestników - stwierdził .

- Chciałbym abyśmy naszą tegoroczną pielgrzymką podjęli nową inicjatywę: żywego różańca kibiców, trwającego na modlitwie za Polskę, za nasze środowisko, za nasze rodziny; byśmy stawali się coraz lepsi - powiedział w homilii ks. Wąsowicz.

 

Dodał, że strona internetowa tego wydarzenia będzie udostępniona w najbliższych dniach. Będzie tam można wpisać się do tej „żywej wspólnoty modlitwy”.  - Jedna dziesiątka różańca dziennie to niewielkie poświęcenie, a wiele może w naszym życiu zmienić - mówił w homilii duszpasterz kibiców.

 

Chętni do wzięcia udziału w niej będą mogli deklarować uczestnictwo na stronie internetowej www.rozanieckibicow.pl. Patronami poszczególnych grup różańcowych, mają być święci i błogosławieni Polacy.

 

"Świadectwo wiary i patriotyzmu"

 

W słowie do zgromadzonych ks. Wąsowicz wskazał, że organizowane od dziewięciu lat jasnogórskie spotkanie środowiska kibiców pod nazwą „Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców” to - jak ocenił - „świadectwo wiary i patriotyzmu” jego uczestników.

 

Transparenty i klubowe szaliki kibiców - „barwy, którą noszą w sercu” - poświęcił ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Z pielgrzymami spotkał się prezes IPN Jarosław Szarek.

 

 

Modlono się "za polski rząd i za parlament"

 

Podczas mszy, będącej głównym punktem pielgrzymki, modlono się nie tylko w intencjach kibiców i klubów sportowych, ale także m.in. w intencji ojczyzny, prezydenta i rządzących - "za polski rząd, za parlament; aby światło rozbłysłej nadziei, jakie dają ostatnie przemiany w naszym kraju, nigdy nie zgasło; o światło Ducha Świętego dla opozycji, by potrafiła odnaleźć się dla dobra ojczyzny".

 

Ks. Wąsowicz wskazał, by na wydarzenia ostatnich tygodni ubiegłego roku w Polsce, oraz na wszystko co dzieje się wokół nas, patrzeć - jak mówił "oczami wiary". - Będziemy wówczas jasno widzieli, co pochodzi od Boga, a co nie jest od niego – podkreślił.

 

Upamiętnienie żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

 

W homilii duszpasterz kibiców nawiązał również do przypadającej w tym roku 75. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych oraz 75. rocznicy męczeństwa pięciu wychowanków Oratorium Salezjańskiego z Poznania - żołnierzy Narodowej Organizacji Bojowej, zgilotynowanych w 1942 r. w Dreźnie i beatyfikowanych - wśród innych męczenników - przez Jana Pawła II.

 

 - W 75. rocznicę ukonstytuowania się Narodowych Sił Zbrojnych z różnych organizacji konspiracji narodowej chcemy oddać hołd tym niezłomnym rycerzom naszej walki o niepodległość, przywołać przed Panem Bogiem ich imiona, bo wierzymy, że są zapisane w niebie. Dla polskiej historii odzyskujemy pamięć o naszych bohaterach od kilkunastu lat, także dzięki zaangażowaniu kibiców - powiedział ks. Wąsowicz, przypominając, że wśród żołnierzy NSZ było bardzo wielu młodych ludzi.

 

 - My, podobnie jak nasi patroni, żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, błogosławiona poznańska piątka męczenników II wojny światowej, nie chcemy Polski bez Boga i religii; chcemy chrześcijańskiej Europy, bo tylko odwołanie się do fundamentalnych wartości, które kształtowały tożsamość starego kontynentu, może pomóc jej dzisiaj obronić się przed unicestwieniem - z różańcami w ręku - dodał ks. Wąsowicz. Na zakończenie homilii uczestnicy pielgrzymki odmówili historyczną modlitwę żołnierzy NSZ.

 

W programie sobotniej pielgrzymki znalazła się również projekcja filmu "Siła modlitwy", opowiadającego o życiu kibica Lechii Gdańsk Andrzeja Duffeka - brata zmarłego w 2005 r. Tadeusz Duffeka, pomysłodawcy pielgrzymki kibiców na Jasną Górę, która zyskała ogólnopolski wymiar.

 

PAP, polsatnews.pl

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie