Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy we Wrocławiu i Żaganiu

Polska
Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy we Wrocławiu i Żaganiu
Polsat News

Przed godz. 15 na lotnisku Wrocław-Strachowice wylądował samolot, który przywiózł ok. 250 żołnierzy z bronią indywidualną, lecz bez ciężkiego sprzętu. Wojskowi następnie skierowali się do odprawy na terminalu lotniczym. To część pancernej brygady, która wzmocni wschodnią flankę NATO.

Na profilu amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej opublikowano fotografię żołnierzy, którzy transporterem autobusowym przyjechali na obozowisko Karliki na poligonie koło Żagania (Lubuskie).

 

Pierwsza dziewięciomiesięczna zmiana


Amerykańska 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty rozpoczyna pierwszą, dziewięciomiesięczna zmianę w ramach operacji Atlantic Resolve, która odbywa się w ramach programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie.

 

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczął się wyładunek sprzętu brygady. Zespoły Amerykanów, które przygotowują pobyt pancernej brygady są w Polsce od grudnia.

 

Ciężki sprzęt


Licząca 3,5 tys. ludzi brygadowa grupa bojowa przywozi ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 samobieżnych haubic Paladin, 144 bojowe wozy piechoty Bradley i ponad 400 samochodów Humvee.

 

Z Bremerhaven sprzęt ten zostanie przewieziony koleją oraz konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejon Żagania (woj. lubuskie) i Drawska Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć w europejskimi sojusznikami.


"To naprawdę duża operacja"


- To historyczny moment; amerykańscy żołnierze rozpoczynają dziewięciomiesięczną rotacyjną misję w Polsce - powiedział w sobotę dziennikarzom generał brygady Kenneth Lee Kamper.

 

W rozmowie z dziennikarzami na wrocławskim lotnisku gen. Kamper podkreślił, że cała operacja logistyczna przerzucenia wojsk amerykańskich do Europy przebiega bardzo dobrze.

 

- To naprawdę duża operacja; obecnie w porcie w Bremerhaven są dwa statki, z których wyładowywany jest sprzęt - zaznaczył generał. Jak dodał, to drugi z jedenastu z lotów do Polski, którymi przylecą żołnierze.

 

Dyslokacja do końca stycznia

 

- Na 14 stycznia planowane jest oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, a ich dyslokacja ma się zakończyć do końca miesiąca - poinformował rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

 

Rzecznik MON przypomniał, że Żagań będzie jednym z pięciu głównych miejsc stacjonowania pododdziałów amerykańskiej brygady w Polsce obok Drawska Pomorskiego, Skwierzyny, Świętoszowa i Bolesławca.

 

Zwrócił także uwagę, że od wiosny w Powidzu ma być obecna grupa amerykańskich śmigłowców, a od kwietnia planowany jest pobyt wielonarodowej grupy wielkości batalionu.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie