Transmisja NASA. Astronauci pracowali poza stacją kosmiczną

Technologie

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) transmitowała w piątek na żywo relację z prac dwojga swoich pracowników - dowódcy Shane’a Kimbrougha i inżynier lotnictwa Peggy Whitson. Od godz. 7:23 rano czasu wschodnioamerykańskiego podłączali oni do systemu elektrycznego Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 3 z 6 nowych baterii litowo-jonowych.

Baterie znajdujce się na zewnątrz stacji zostały dostarczone na orbitę 13 grudnia przez statek należący do japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Wcześniej w tym tygodniu zbudowane przez Kanadyjczyków urządzenie do zadań specjalnych "Dextre" zainstalowało trzy nowe baterie litowo-jonowe w stacji kosmicznej. "Dextre" usunęło również cztery stare baterie niklowo-wodorowe z MAE.

 

Maszyny, np. zrobotyzowane ramiona wykorzystywane do niektórych zadań na stacji orbitalnej, nie byłyby jednak w stanie same podłączyć takiego sprzętu. Dlatego ta kilkugodzinna praca została wykonana przez ludzi. Dzięki temu Kimbrough i Whitson mogli opuścić stację na tzw. "spacewalk", czyli "kosmiczny spacer".

 

 

polsatnews.pl

pam/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie