1000 "morsów" w Bałtyku. W Kołobrzegu rozpoczął się V Światowy Festiwal Morsowania

Polska

Ponad 1000 miłośników zimowych kąpieli w Bałtyku z Polski i zagranicy może wziąć udział w V Światowym Festiwalu Morsowania w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie). Impreza rozpoczęła się w piątek. Jej kulminacją będzie niedzielna wspólna kąpiel uczestników w morzu. Ale "morsy" widać w całym kraju. Reporterzy Polsat News rozmawiali z wielbicielami lodowato zimnych kąpieli z Białegostoku.

- Tegoroczny zlot może być rekordowy pod względem uczestników; szacujemy, że przyjadą nie tylko miłośnicy zimnych kąpieli z Polski, ale też z Niemiec, krajów skandynawskich, a nawet z Kanady i Australii - powiedział organizator wydarzenia i prezes Kołobrzeskiego Klubu Morsów Łukasz Zięba.

 

Dla nowicjuszy kąpiel nie dłuższa niż minuta

 

Zięba spodziewa się na Plaży Centralnej przy molo w Kołobrzegu ponad 1000 morsów, zarówno tych doświadczonych w kąpielach w zimnej wodzie, jak i debiutantów. - Nowicjusze na pewno otrzymają nie tylko potrzebne instrukcje do bezpiecznego morsowania, ale też wsparcie psychiczne od bardziej doświadczonych morsów - wyjaśnił.

 

Jak zaznaczył organizator, morsowanie nie polega na tym, aby zdjąć ubranie i wbiec do morza. - Nigdy nie wchodzimy do wody bez wcześniejszej rozgrzewki. Ćwiczenia na plaży trwają 10-15 minut. Osoba, która chce pierwszy raz morsować, musi być zdeterminowana, nie można nikogo do tego zmuszać. Doświadczone morsy mogą przebywać w zimnej wodzie nawet 20 minut, nowicjusze powinni jednak ograniczyć się do kąpieli, która trwa do 1 minuty. To wystarczy na pierwsze oswojenie z wodą - podkreślił Zięba.

 

- Morsowanie to jest styl życia, który zapewnia dużo zdrowia i przypływ endorfin, czyli hormonu szczęścia. Każdy, kto wyjdzie z zimnej wody, ma uśmiech na twarzy - zapewnił.

 

"Prawie idealna" pogoda

 

- Kołobrzeg przyciąga nie tylko morsów z klubów nadbałtyckich, ale też tych, którzy do tej pory kąpali się wyłącznie w akwenach słodkowodnych. Dla nich kąpiel w Bałtyku będzie na pewno dużym wydarzeniem - dodał.

 

Organizator powiedział, że obecna pogoda nad Bałtykiem jest "prawie idealna". "Ważne, że jest mroźnie i śnieżnie. Na szczęście wiatr się uspokaja, więc morsowanie będzie bezpieczne" - zaznaczył.

 

W programie V Światowego Festiwalu Morsowania w Kołobrzegu znalazły się oprócz porannych i nocnych kąpieli w Morzu Bałtyckim, również kąpiele w saunach i baliach, a także warsztaty na plaży poświęcone różnym dyscyplinom sportu: nordic walking, zumba fitness, trampoliny czy crossfit. Neptunalia, czyli chrzest morsów, zaplanowano w sobotę; w niedzielę zaś w południe odbędzie się zbiorowa kąpiel morsów w falach Bałtyku.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie