Do muzeum może trafić część ciężarówki użytej w zamachu w Berlinie

Świat
Do muzeum może trafić część ciężarówki użytej w zamachu w Berlinie
Reuters

Niemieckie muzeum historii współczesnej Haus der Geschichte w Bonn rozważa możliwość przyjęcia do swoich zbiorów fragmentu ciężarówki użytej przez Tunezyjczyka Anisa Amriego w grudniowym zamachu w Berlinie, w którym zginęło 12 osób. - Zamach był wydarzeniem o społecznym znaczeniu i należy do historii Niemiec, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie - wyjaśniał prezes fundacji muzeum.

- Jest jeszcze za wcześnie na udzielenie ostatecznej odpowiedzi - powiedział prezes fundacji muzeum Hans Walter Huetter, którego wypowiedź przytoczył w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

 

Jak zaznaczył Huetter, przed podjęciem decyzji musi upłynąć trochę czasu. Jego zdaniem cały TIR byłby zbyt duży jak na eksponat.

 

- Chodziłoby raczej o określoną część pojazdu - wyjaśnił Huetter.

 

Wniosek o przekazanie ciężarówki z prokuratury

 

Amri wjechał 19 grudnia porwaną polską ciężarówką w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Najpierw zastrzelił polskiego kierowcę a później zabił jedenastu uczestników jarmarku. Ponad 50 osób zostało rannych. Cztery dni później zamachowca zastrzelili niedaleko Mediolanu włoscy policjanci.

 

Pod koniec grudnia Aldona Lema z Prokuratury Krajowej w Szczecinie poinformowała, że polscy śledczy przygotowali w związku z zamachem kolejne wnioski o pomoc prawną do prokuratur z Niemiec i Włoch. Jeden z wniosków dotyczy m. in. przekazania ciężarówki, której użyto do przeprowadzenia zamachu w Berlinie.

 

Haus der Geschichte w Bonn należy do najważniejszych niemieckich placówek muzealnych. Muzeum istnieje od 1994 roku, powstało z inicjatywy ówczesnego kanclerza Helmuta Kohla. Wystawa stała muzeum pokazuje historię Niemiec od 1945 roku.

 

PAP

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie