Szwajcarzy wszczęli postępowanie karne ws. zamachu w Berlinie

Świat
Szwajcarzy wszczęli postępowanie karne ws. zamachu w Berlinie
PAP/EPA/JENS KALAENE

Szwajcarska generalna Prokuratura Federalna (BA) poinformowała w środę, że wszczęła postępowanie karne przeciwko nieznanym osobom w związku z zamachem terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie.

Jak głosi komunikat BA, postępowanie podjęto w związku z informacjami otrzymanymi od władz innych państw, a dotyczy ono podejrzeń o wspieranie organizacji przestępczej, jak też naruszania zakazu istnienia Al-Kaidy, Państwa Islamskiego i pokrewnych ugrupowań. Prokuratura ściśle współpracuje w tej sprawie ze szwajcarskim Federalnym Urzędem Policji oraz oficjalnymi czynnikami innych krajów.

 

Bliższych szczegółów na temat postępowania prokuratura nie podała. Bezpośrednio po berlińskim zamachu w Szwajcarii prowadzono dochodzenie w sprawie ewentualnych tamtejszych powiązań domniemanego sprawcy Anisa Amriego, ale nie przyniosło ono żadnych ustaleń.

 

Zginęło 12 ludzi

 

19 grudnia kierowana najprawdopodobniej przez Amriego ciężarówka wjechała na jarmark bożonarodzeniowy koło Kościoła Pamięci w centrum Berlina, przebywając aż do zatrzymania się dystans około 80 metrów. Łącznie w zamachu zginęło 12 ludzi, w tym polski kierowca ciężarówki. 14 innych osób doznało bardzo ciężkich obrażeń.

 

Amri zbiegł następnie do Włoch, gdzie został 23 grudnia zastrzelony w wymianie ognia z policją.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie