Stan wyjątkowy w Turcji przez kolejne 3 miesiące

Świat
Stan wyjątkowy w Turcji przez kolejne 3 miesiące
PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU

Turecki parlament zatwierdził we wtorek późnym wieczorem przedłużenie o kolejne trzy miesiące stanu wyjątkowego, wprowadzonego w lipcu ubiegłego roku po nieudanej próbie puczu wojskowego - poinformowały agencje AFP i dpa.

Podczas debaty, wicepremier i rzecznik prasowy rządu Numan Kurtulmus uzasadnił wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego zagrożeniem ze strony terrorystów, wskazując na serię zamachów, w tym ostatni: atak na nocny klub w Stambule, gdzie w sylwestrową noc zginęło 39 osób.

 

Odpowiedzialność za ten atak wzięło na siebie Państwo Islamskie.

 

Stan wyjątkowy, który w Turcji został wprowadzony 21 lipca na 90 dni, pozwala na ograniczenie albo zawieszenie niektórych praw i wolności obywatelskich bez konieczności zmiany ustaw za zgodą parlamentu. Daje także dodatkowe uprawnienia władzom różnych szczebli i policji.

 

Ponad 40 tys. aresztowanych

 

Ponad 40 tys. osób formalnie aresztowano od lipca za związki z ruchem Fethullaha  Gulena, który oskarżany jest przez władze Turcji o zorganizowanie nieudanego wojskowego zamachu stanu, podczas którego życie straciły co najmniej 232 osoby.

 

Wicepremier Numan Kurtulmus oświadczył w poniedziałek, że stan wyjątkowy będzie trwał tak długo jak będzie to konieczne.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie