Rewizje u podejrzewanych o kontakty z zamachowcem z Berlina

Świat
Rewizje u podejrzewanych o kontakty z zamachowcem z Berlina
www.bka.de

Niemiecka policja przeprowadziła rewizje u dwóch osób podejrzewanych o kontakty z Anisem Amrim - zamachowcem z Tunezji, który ponad dwa tygodnie temu w Berlinie zabił 12 osób, a ponad 50 ranił.

Prokuratura federalna w Karlsruhe poinformowała, że w jednym z ośrodków dla uchodźców w Berlinie przeprowadzono rewizje pomieszczenia, w którym przebywał 26-letni Tunezyjczyk. Podejrzewamy, że osoba ta wiedziała o planach zamachu i być może pomogła zamachowcy - oświadczył przedstawiciel prokuratury.

 

Z dotychczasowych ustaleń prokuratury wynika, że rodak Amriego znał go od co najmniej końca 2015 roku i pozostawał z nim w kontakcie na krótko przed zamachem.

 

Policjanci przeszukali też mieszkanie, w którym przebywała osoba mieszkająca wcześniej z Amrim. On także, zdaniem prokuratury, miał do ostatniej chwili kontakt z zamachowcem. Nie wiadomo, czy osoby podejrzewane o kontakty z Amrim zostały zatrzymane bądź przesłuchane.

 

Prasa o błędach służb

 

W czwartek zwolniono z aresztu innego Tunezyjczyka, który kontaktował się z zamachowcem. Numer telefonu Amriego był zapisany w pamięci telefonu komórkowego 40-latka. Pomimo wniosku prokuratury sąd nie wydał nakazu aresztowania.

 

Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" pisze o poważnych błędach służb odpowiedzialnych za walkę z terroryzmem. Policja zajmowała się Amrim od ponad roku, wiedziała, że ma kontakty z Państwem Islamskim i że chce zbudować bombę oraz zorganizować broń, a pomimo tego uważała zagrożenie zamachem za mało prawdopodobne - piszą dziennikarze śledczy Hans Leyendecker i Georg Mascolo.

 

Władze uznały go już w lutym za osobę niebezpieczną. Ostrzegał przed nim także tunezyjski wywiad DST.

 

Amri porwał 19 grudnia ciężarówkę i po zastrzeleniu polskiego kierowcy wjechał nią w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina Zachodniego.

 

PAP, polsatnews.pl

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie