Podwoiła się liczba gospodarstw z ptasią grypą w Bułgarii

Świat
Podwoiła się liczba gospodarstw z ptasią grypą w Bułgarii
Pixabay/juliacasado1

Ministerstwo rolnictwa Bułgarii poinformowało w środę o stwierdzeniu przypadków ptasiej grypy w co najmniej 26 gospodarstwach na terenie kraju. To prawie dwa razy więcej niż 30 grudnia. Ptasią grypę wykryto ostatnio również w Niemczech, Francji i Irlandii.

Aby powstrzymać epidemię w Bułgarii przeprowadzony zostanie ubój ptaków hodowlanych - napisał resort w oświadczeniu. Ze skutkiem natychmiastowym wchodzi też w życie zakaz polowania na ptaki.

 

- Do czwartku służby weterynaryjne dokonają likwidacji ponad 110 tys. ptaków, głównie kaczek - powiedział agencji Reutera rzecznik agencji ds. bezpieczeństwa żywności Martin Radew. Dodał, że najbardziej dotknięte wirusem H5N8 są okolice położonego w środkowej części kraju miasta Płowdiw.

 

Bułgaria już wcześniej zamknęła targowiska, na których handluje się drobiem, oraz zakazała łowienia ryb w jeziorach i przy bagnach, gdzie występują dzikie ptaki migrujące.

 

W ostatnich tygodniach ptasią grypę wykryto też w Niemczech, Francji, Irlandii i Izraelu. Czechy w środę poinformowały o odkryciu pierwszego od dekady ogniska tej choroby.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie