Hollande: walka z IS w Iraku to zapobieganie terroryzmowi we Francji

Świat
Hollande: walka z IS w Iraku to zapobieganie terroryzmowi we Francji
PAP/EPA/CHRISTOPHE ENA / POOL

- Walka z terroryzmem tu w Iraku oznacza także zapobieganie aktom terroru na naszej własnej ziemi i potencjalnie niedobrym konsekwencjom dla naszych rodaków - powiedział prezydent Francji Francois Hollande w poniedziałek w czasie wizyty w Bagdadzie, zwracając się do francuskich żołnierzy, którzy szkolą irackie siły specjalne walczące z dżihadystami.

W ramach międzynarodowej koalicji walczącej z dżihadystami ok. 500 francuskich żołnierzy realizuje misję doradczą, szkoleniową, a także zapewnia wsparcie artyleryjskie irackim wojskom walczącym o odbicie terytoriów zajętych przez IS w 2014 roku. Francuzi nie uczestniczą jednak bezpośrednio w walkach.

 

Obecnie międzynarodowa koalicja wspiera, głównie operacjami lotniczymi, irackie siły rządowe w ich ofensywie mającej na celu odbicie z rąk dżihadystów miasta Mosul, okupowanego przez IS od około dwóch lat.

 

Hollande powiedział francuskim żołnierzom, że odzyskanie Mosulu jest teraz głównym celem. - Żeby to osiągnąć w najbliższych tygodniach, musicie szkolić irackie siły, wspierać je, towarzyszyć im i służyć najlepszą radą - zaapelował.

 

Podczas jednodniowej wizyty, rozpoczętej w poniedziałek, Hollande ma się m.in. spotkać w Bagdadzie z irackim prezydentem Fuadem Masumem i premierem Hajderem al-Abadim.

 

PAP

pam/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie