Pokazy samby i przesłanie od syryjskich uchodźców. 2 mln ludzi witały nowy rok na Copacabanie

Świat
Pokazy samby i przesłanie od syryjskich uchodźców. 2 mln ludzi witały nowy rok na Copacabanie
PAP/EPA/RIOTUR/GABRIEL SANTOS HANDOUT

Około dwóch milionów ludzi żegnało rok 2016 w noc sylwestrową na słynnej plaży Copacabana w Rio de Janeiro. W nocy wypełnionej pokazem fajerwerków i licznymi koncertami do setek tysięcy ludzi przesłanie pokoju skierowało ze sceny dwoje syryjskich uchodźców.

Noworoczne uroczystości na najsłynniejszej plaży w Rio trwały do białego rana w niedzielę z udziałem około 2 milionów ludzi, w tym ok. 865 tys. turystów. Organizatorzy poinformowali, że noc minęła bez incydentów oraz w przyjaznej atmosferze mimo trwającego w kraju gospodarczego i politycznego kryzysu.

 

Na jedną ze scen, na których odbywały się koncerty, brazylijska piosenkarka Elba Ramalho zaprosiła Syryjkę i jej syna, którzy w Brazylii otrzymali prawo azylu, aby wygłosili tradycyjne przesłanie pokoju.

 

- Pragnę wysłać przesłanie do dzieci w Syrii, które umierają lub cierpią głód. Umierające dzieci nie chcą umierać, one muszą żyć - zaznaczył Mohammad, dziękując brazylijskim władzom za pomoc udzieloną jemu i jego matce.

 

Fajerwerki i pokazy samby


Ze względu na gospodarcze trudności władze miasta musiały skrócić z 16 do 12 minut pokaz sztucznych ogni. Rzesza świętujących ludzi okrzykami i wiwatami witała kolejne feerie na niebie. Na pokaz fajerwerków zużyto 18 ton prochu strzelniczego i 21 tys. rakiet, które wystrzelono z 11 platform pływających w różnych odległościach od plaży.

 

Kulminacyjnym punktem sylwestrowych obchodów był pokaz z udziałem dwóch najpopularniejszych szkół samby:  Mangueira i Unidos da Tijuca.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze