Świat przywitał 2017 rok

Świat
Świat przywitał 2017 rok
Sylwester w Australii, foto:PAP/EPA/MICK TSIKAS

Jako pierwsi rok 2017 witali mieszkańcy wysp Pacyfiku: Kiribati, Samoa, Tonga. Godzinę później korki butelek z szampanem wystrzeliły natomiast w Nowej Zelandii. Siedem ton fajerwerków wystrzelono w Sydney.

21:08

 

Sylwester zawitał już także do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

 

 

 

19:05

 

Huczne powitanie nowego roku w Hongkongu - specjalnym regionie administracyjnym na wschodnim wybrzeżu Chińskiej Republiki Ludowej.

 

 

 

16:45

 

Pięknie, ciepło i kolorowo było już m.in. w australijskim Brisbane, stolicy stanu Queensland we wschodniej części kraju.

 

 

 

14:25

 

Nowy rok powitali mieszkańcy Australii, gdzie fajerwerki nad operą w Sydney pojawiły się o godz. 14:00 polskiego czasu.

 

Sztuczne ognie i towarzysząca im muzyka nawiązywały do twórczości dwóch artystów, którzy odeszli w 2016 roku: Prince'a i Davida Bowiego. Pokaz pirotechniczny, którym to uczczono, trwał 12 minut. W całym mieście zaostrzono środki bezpieczeństwa. Porządku i bezpieczeństwa na ulicach pilnowało dodatkowych dwa tysiące policjantów.

 

Do twórczości Prince'a i jego wielkiego hitu "Purple Rain" nawiązywał m.in. fioletowy kolor wystrzeliwanych fajerwerków. Do "kosmicznego" przeboju Bowiego "Space Oddity" z kolei - sztuczne ognie układające się w kształt Saturna, księżyca i gwiazd.

 

Mimo zagrożenia terrorystycznego, władze wzywały Australijczyków do normalnego świętowania sylwestra. - Najlepszym sposobem odpowiedzi na zagrożenie występujące na świecie jest walka o naszą wolność i cieszenie się naszą wolnością, a częścią tego jest świętowanie nadejścia Nowego Roku - powiedział szef rządu stanu Nowa Południowa Walia Mike Baird.

 

 

 

13:18

 

O godz. 13 polskiego czasu świętowali pierwsi mieszkańcy Rosji. Godzina zero wybiła wtedy w wysuniętym na wschód kraju Pietropawłowsku Kamczackim.

 

 

11:45

 

O godz. 11 polskiego czasu północ wybiła m.in. na wyspach Kiribati, gdzie nowy rok witali mieszkańcy wiosek: Polska, Londyn i Paryż. Godzinę później  kulminacyjny moment miała sylwestrowa zabawa w nowozelandzkim Auckland.

 

 

 

Polska razem z 40 innymi państwami

 

Polacy otworzyli szampana w tym samym czasie, co mieszkańcy 40 innych państw. Wielka Brytania, Irlandia, Portugalia oraz kraje Afryki Zachodniej weszły w 2017 r. godzinę później.

 

Jako ostatnie nowy rok przywitały kraje obu Ameryk oraz amerykańskie wyspy na Pacyfiku, między Hawajami a Australią. Gdy tam wybiła północ, w Polsce była godzina 13:00, 1 stycznia.

 

polsatnews.pl

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie