Sir Murray i dama Wintour. Królowa nadała noworoczne tytuły szlacheckie

Świat
Sir Murray i dama Wintour. Królowa nadała noworoczne tytuły szlacheckie
PAP/ANDY RAIN

Tenisista Andy Murray, siedmioboistka Jessica Ennis-Hill, biegacz Mohamed Farah i wioślarka Katherine Grainger znaleźli się na liście osób nagrodzonych najwyższymi tytułami szlacheckimi za wybitne osiągnięcia - podał w nocy z piątku na sobotę Pałac Buckingham.

Olimpijczycy i paraolimpijczycy uczestniczący w igrzyskach olimpijskich w Rio stanowią niespełna 10 proc. całej listy - liczącej blisko 1,2 tys. nazwisk - na której znaleźli się także m.in. komik Ken Dodd, aktor Mark Rylance i aktorka Patricia Routledge. Połowa odznaczonych to kobiety.

 

Dama ubiera się u Prady

 

Pośród wyróżnionych znalazły się m.in. legendarna redaktor naczelna magazynu "Vogue" Anna Wintour, która uzyskała tytuł damy za zasługi dla mody i dziennikarstwa, a także Victoria Beckham, która otrzymała tytuł oficera Orderu Imperium Brytyjskiego.

 

29-letni Murray, który zakończył rok 2016 na pierwszym miejscu światowego rankingu, obronił tytuł mistrza olimpijskiego oraz triumfował w Wimbledonie, jest jednym z najmłodszych wyróżnionych tytułem szlacheckim we współczesnej historii. Od soboty przed jego imieniem i nazwiskiem może pojawiać się przedrostek "Sir".

 

Odznaczenia dwa razy w roku

 

Z kolei urodzony w Somalii 33-letni "Mo" Farah, który czterokrotnie zdobywał złoty medal igrzysk, przypomniał w komunikacie swoje trudne początki w Wielkiej Brytanii i podkreślił, jak zachwycony jest odznaczeniem.

 

"Jestem niezwykle szczęśliwy, że dostąpiłem takiego zaszczytu od kraju, który jest moim domem odkąd miałem osiem lat. Patrząc wstecz na tego chłopca, który przyjechał tu z Somalii, nie mówiąc nic po angielsku, nie mogłem marzyć o tym, że będę tu, gdzie jestem teraz" - napisał.

 

Wyróżnienia przyznawane są przez królową Elżbietę II dwa razy w roku - w Nowy Rok i w jej urodziny. Monarcha może również nadać dodatkowe odznaczenia w ramach pożegnania odchodzącego premiera.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie