"Może przekonamy Rosję do zaprzestania ataków na fundamenty demokracji". McCain o nałożeniu sankcji

Świat
"Może przekonamy Rosję do zaprzestania ataków na fundamenty demokracji". McCain o nałożeniu sankcji
PAP/EPA/VALDA KALNINA

Amerykański senator John McCain powiedział w piątek, że Rosja musi ponieść konsekwencje przeprowadzania ataków hakerskich na Stany Zjednoczone. Jego zdaniem na Rosję można nałożyć wiele sankcji. Mogą nimi zostać objęte m.in. instytucje finansowe.

Senator Partii Republikańskiej, który przebywa z wizytą na Ukrainie, w piątkowym wywiadzie dla stacji telewizyjnej "1+1" powiedział, że należy upewnić się, iż Rosja poniesie konsekwencje przeprowadzania ataków hakerskich. - Może pozwoli nam to przekonać Rosjan do zaprzestania tego typu ataków na fundamenty demokracji - dodał. McCain zaznaczył, że możliwe jest nałożenie na Rosję wielu sankcji, m.in. na instytucje finansowe.

 

Planowane przesłuchania

 

Wcześniej tego samego dnia McCain zapowiedział, że 5 stycznia odbędzie się w Kongresie przesłuchanie ws. zagrożeń cybernetycznych, wśród których wymienił hakerskie ataki Rosji.

 

Wśród osób, które wezwano na przesłuchanie, są między innymi dyrektor amerykańskich służb wywiadu James Clapper oraz admirał Mike Rogers, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA) i szef Cyber Command (cyberdowództwa) sił zbrojnych USA.

 

Wydalenie dyplomatów

 

Prezydent Barack Obama, który odchodzi z urzędu 20 stycznia, poinformował w czwartek o wydaleniu z USA 35 Rosjan, których amerykańska administracja podejrzewa o działalność wywiadowczą pod przykrywką działalności dyplomatycznej, i nałożeniu sankcji m.in. na Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) i Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego (GRU). Sankcje i wydalenie dyplomatów to następstwo oskarżeń pod adresem Rosji o ingerowanie w listopadowe wybory prezydenckie w USA i nękanie amerykańskich dyplomatów w Rosji.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze