Krzysztof Skiba w programie "Skandaliści"

Polska
Krzysztof Skiba w programie "Skandaliści"
Polsat News

To będzie wyjątkowe podsumowanie kończącego się właśnie roku 2016. Bohaterem ostatniego w tym roku odcinka "Skandalistów" jest Krzysztof Skiba - znany satyryk, muzyk, wokalista, prześmiewca, publicysta, a w czasach PRL także opozycjonista.

W programie Skiba będzie nie tylko komentował wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy, ale i wspominał swój zawodowy start - w tym mało znany wątek kariery modela na Jarmarku Dominikańskm.
 
Jako czternastolatek założył swój pierwszy kabaret - Tapeta. W młodości Skiba był anarchistą, autorem i uczestnikiem licznych happeningów, w tym najsłynniejszego, przeprowadzonego na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. W listopadzie 1988 roku - w rocznicę wybuchu Rewolucji Październikowej - wraz z innym osobami biegał po głównej ulicy miasta z tabliczkami "Galopująca inflacja", póki wszystkich nie wyłapała milicja.
 
Kolejnego dnia wydano oświadczenie, że kłopoty gospodarcze Polski się skończyły, ponieważ milicja zatrzymała galopującą inflację.
 
Happening ten stał się legendą i był nawet jednym z maturalnych zadań z WOS w 2008 roku. Jednak po tym wydarzeniu w latach 80. Skiba został wraz z kilkunastoma innymi osobami zatrzymany i pobity.
 
Zatrzymywany był zresztą wielokrotnie, np w roku 1985 na festiwalu w Jarocinie SB złapała go podczas rozrzucania antysystemowych ulotek. Przesiedział wtedy trzy miesiące w areszcie śledczym w Kaliszu. "To był mój chrzest bojowy jako rewolucjonisty" - wspominał potem w jednym z wywiadów. 
 
Trzy lata później powstała grupa Big Cyc, a Skiba został jej liderem. Jest autorem tekstów wszystkich piosenek na pierwszych sześciu płytach. 
 
Krzysztof Skiba to absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, magisterium obronił na temat Pomarańczowej Alternatywy. W listopadzie 2013 roku wraz z Pawłem "Konjem" Konnakiem został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za walkę z komunizmem w czasach PRL.
 
I właśnie Paweł "Konjo" Konnak będzie gościem specjalnym sylwestrowego odcinka "Skandalistów". Będzie podsumowanie roku - na wesoło, będą wspomnienia, będzie też jak zwykle publiczność i toast wzniesiony bezalkoholowym szampanem.
 
Skandaliści w Polsat News w sobotę, o godzinie 20.
red/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie