Kościół katolicki: zobacz najważniejsze wydarzenia w nadchodzącym roku

Polska
Kościół katolicki: zobacz najważniejsze wydarzenia w nadchodzącym roku
Jasna Góra, foto: Flickr.com/Artur Nowacki

W roku 2017 najważniejszymi wydarzeniami dla polskiego Kościoła będzie trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze i stulecie objawień Matki Bożej w Fatimie - zapowiada rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Wierni Kościoła w Polsce będą też przeżywać Rok św. Brata Alberta.

- Rok 2017 to w Kościele katolickim tak naprawdę rok maryjny - podkreśla rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Jako najważniejsze wydarzenia dla Kościoła w Polsce w nowym roku wymienia trzechsetlecie Koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

 

Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze odbyła się 8 września 1717 r. Obraz Matki Bożej został przyozdobiony złotymi koronami Kapituły Watykańskiej z woli papieża Klemensa XI. Koronacji dokonał biskup chełmski Krzysztof Szembek, a na uroczystość przybyło wówczas ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było rzeczą niespotykaną.

 

Uroczystość była ogólnonarodową manifestacją wiary, a sam obrzęd uważano za ukoronowanie Bogarodzicy Maryi na Królową Polską po wszystkie czasy.

 

Objawienia w Gietrzwałdzie

 

Kolejne wydarzenie związane z kultem maryjnym w Polsce to 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

 

Gietrzwałd jest jedynym w Polsce i jednym z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Watykan za autentyczne. Gietrzwałdzkie objawienia miały miejsce w 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska oraz 12-letnia Barbara Samulowska; jak mówiły, Matka Boża przemówiła do nich po polsku i prosiła o codzienne różańcowe modlitwy.

 

Rocznica wydarzeń w Aparecidzie

 

Rzecznik KEP przypomniał też, że w Kościele powszechnym wierni będą obchodzić trzechsetlecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie.

 

Aparecida pełni w Brazylii rolę narodowego sanktuarium maryjnego. Niewielką figurkę Matki Boskiej wyłowili z rzeki w 1717 r. rybacy. Od tamtej pory zaczęto przypisywać jej niezwykłe zdarzenia, które powszechnie uchodziły za cudowne. W sanktuarium nigdy jednak nie założono rejestru cudów, ani nie powołano zespołu lekarzy, który miałby potwierdzać prawdziwość złożonych deklaracji o uzdrowieniu.

 

Wspomnienie objawień fatimskich

 

W 2017 r. Kościół będzie też obchodzić stulecie objawień Matki Boskiej w Fatimie. Fatima to portugalska miejscowość, w której 13 maja 1917 r. trójce małych pasterzy ukazała się Matka Boska. Przez kolejne pięć miesięcy ukazywała się dzieciom prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

 

Jednymi z pierwszych wydarzeń w Kościele w 2017 roku będzie rozpoczynający się 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, a także zaplanowany na 28 stycznia ingres nowego metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu.

 

PAP

po/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie