Dwie eksplozje na targu w Bagdadzie. Rośnie liczba ofiar

Świat
Dwie eksplozje na targu w Bagdadzie. Rośnie liczba ofiar
Reuters

Dwie bomby eksplodowały w sobotę na zatłoczonym targu w centrum stolicy Iraku, zabijając co najmniej 25 osób i raniąc ponad 50 - poinformował Reuters. Wcześniej informowano o 21 zabitych. Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu. W przeszłości Bagdad był wielokrotnie celem ataków terrorystycznych dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Policja relacjonuje, że do wybuchów doszło w czasie porannego szczytu w pobliżu sklepów z częściami zamiennymi do samochodów. Jedną z bomb zdetonował zamachowiec samobójca - powiedział agencji Reutera przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych Iraku.

 

Irackie wojska od 17 października prowadzą ofensywę mającą na celu odbicie Mosulu z rąk IS. W czwartek władze ogłosiły rozpoczęcie drugiej fazy tej operacji, polegającej na opanowaniu wschodniej części miasta.

 

Trzy miesiące na wyparcie dżihadystów

 

Choć iracki premier Hajder al-Abadi zapowiadał, że Mosul będzie odbity do końca roku, postęp operacji jest wolniejszy. Tłumaczy się to troską o bezpieczeństwo mieszkańców Mosulu, którzy w większości pozostali w mieście. Wcześniej spodziewano się, że zdecydują się oni opuścić swoje domy. We wtorek Abadi zapowiedział, że do wyparcia IS z Iraku potrzeba jeszcze trzech miesięcy.

 

Szacuje się, że Mosulu, opanowanego przez IS w 2014 roku, broni 5-6 tys. dżihadystów. Naprzeciw nim stanęły siły koalicji liczące 100 tys. żołnierzy. Mimo to IS nadal jest zdolne do przeprowadzania zamachów na terytorium kraju, a nawet w jego stolicy, Bagdadzie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie