Zorganizowali obóz pracy w Wielkiej Brytanii. Odpowiedzą za handel ludźmi

Polska
Zorganizowali obóz pracy w Wielkiej Brytanii. Odpowiedzą za handel ludźmi
Polsat News

Jak ustaliła Prokuratura Okręgowa w Słupsku do niewolniczej pracy zwerbowano 89 osób, zachęcając m.in. umową o pracę i ubezpieczeniem zdrowotnym. Trojgu z pięciorga oskarżonych, oprócz udziału w grupie zorganizowanej, postawiono zarzuty handlu ludźmi oraz paserstwa programów komputerowych. Sprawców zatrzymano dzięki współpracy ze Scotland Yardem.

Pracownicy z województwa pomorskiego byli werbowani do prac rozbiórkowych w Wielkiej Brytanii w latach 2012-2013. Śledztwo wszczęto w 2013 roku, kiedy jeden z nich uciekł i zgłosił się na policję.

 

Sprawę badał zespół śledczych z Centralnego Biura Śledczego i Scotland Yardu.

 

Praca bez przerwy przez kilkanaście godzin

 

Oskarżeni oszukiwali werbowanych pracowników, przekazując fałszywe informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym i społecznym oraz o wysokości wynagrodzenia. Organizowali transport i przekazywali pracodawcom w Wielkiej Brytanii.

 

Według rzecznika Prokuratury Okręgowej w Słupsku Jacka Koryckiego, pracownicy byli poniżani i ograniczano ich wolność.

 

Często pracowali siedem dni w tygodniu i nocą. Mieszkali w fatalnych warunkach.

 

Będą odpowiadać z wolnej stopy

 

Troje oskarżonych - Izabela R., Andrzej K. i Andrzej W. - usłyszało zarzuty udziału w grupie zorganizowanej, handlu ludźmi i paserstwa programów komputerowych. Grozi im do 15 lat więzienia.

 

Jerzemu S. i Tadeuszowi Sz. grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności za usiłowanie nakłaniania do składania fałszywych zeznań.

 

Cała piątka będzie odpowiadać przed Sądem Okręgowym w Słupsku pozostając na wolności. Zastosowano wobec nich tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze.

 

radiogdansk.pl, polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie