Turcja: rząd rozwiązał 94 cywilne stowarzyszenia

Świat
Turcja: rząd rozwiązał 94 cywilne stowarzyszenia
PAP/EPA/SEDAT SUNA
Zwolennicy prezydenta Turcji po lipcowym zamachu stanu.

Tureckie MSW na podstawie dekretu o stanie wyjątkowym, który obowiązuje od lipca, rozwiązało w piątek jedną decyzją 94 cywilne stowarzyszenia, które uznało za powiązane z ruchami lewicowymi, kurdyjskimi bądź islamskimi.

Według oficjalnego komunikatu ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, 42 z zakazanych organizacji i stowarzyszeń obywatelskich miały powiązania z kaznodzieją Fethullahem Gulenem, którego Ankara uważa za inspiratora nieudanej próby przewrotu w Turcji, a 29 miało coś wspólnego z Partią Pracujących Kurdystanu i kurdyjską partyzantką.

 

Kolejne 19 organizacji tureckie MSW zakwalifikowało jako stowarzyszenia "o skłonnościach ultralewicowych", a pozostałe cztery miały coś wspólnego z Państwem Islamskim.

 

Czystki po zamachu stanu


Tureckie ministerstwo wcześniejszymi dekretami zakazało na podstawie podobnych zarzutów działalności 1 108 różnych organizacji.

 

W ciągu pierwszych miesięcy po udaremnionym zamachu stanu rząd w Ankarze przeprowadził pod podobnymi zarzutami masowe czystki we wszystkich organach administracji, mediach i świecie biznesu. Jesienią rozszerzył te działania na kurdyjską lewicę.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie