Ponad 340 egzekucji w 5 lat. Bilans rządów Kim Dzong Una

Świat
Ponad 340 egzekucji w 5 lat. Bilans rządów Kim Dzong Una
PAP/EPA/KCNA HANDOUT

Przywódca komunistycznej Korei Płn. Kim Dzong Un w ciągu ostatnich pięciu lat nakazał wykonanie ponad 340 egzekucji, w tym stracenie ok. 140 wysokiej rangi przedstawicieli rządzącej Partii Pracy Korei oraz armii - poinformował południowokoreański think tank.

Cytowany przez agencję dpa ekspert ds. Korei Północnej z Uniwersytetu w Lejdzie Christopher Green uważa, że dane przedstawione w opublikowanym w czwartek raporcie należy przyjmować sceptycznie. - W przypadku tego typu informacji dotyczących Korei Północnej zawsze istnieje ryzyko, że są niedokładne - podkreślił.

 

Green wskazał, że w raporcie nie wyjaśniono przyjętej metodologii. Zauważył też, że odpowiedzialny za sporządzenie tego dokumentu południowokoreański Instytut Strategii Bezpieczeństwa Narodowego podlega służbom wywiadowczym w Seulu, którym zależy na tym, by komunistyczny reżim przedstawiać jako jak najbardziej brutalny i bezwzględny.

 

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International, która co roku publikuje raport o karze śmierci na świecie, podkreśla, że w Korei Północnej, Iranie i Arabii Saudyjskiej najwyższy wymiar kary służy władzom do eliminowania dysydentów.

 

Korea Północna, będąca nadal formalnie w stanie wojny z Koreą Południową, to jeden z najbardziej odizolowanych krajów na świecie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie