Nowe ogniska ptasiej grypy - i to w dwóch województwach

Polska
Nowe ogniska ptasiej grypy - i to w dwóch województwach
Pixabay.com

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek o wystąpieniu dwóch kolejnych ognisk ptasiej grypy: w województwie małopolskim i w lubuskim. W sumie w Polsce jest już 18 ognisk tej choroby, najwięcej w województwie lubuskim.

Siedemnaste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 stwierdzono w gospodarstwie przyzagrodowym położonym w miejscowości Dąbrowa Tarnowska (gmina Dąbrowa Tarnowska, powiat dąbrowski, województwo małopolskie), gdzie było 7 sztuk kur. Obecność wirusa potwierdziły wyniki badań Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. 

 

Osiemnaste ognisko grypy ptaków (podtyp H5N8) wykryto w gospodarstwie położonym w miejscowości Stare Polichno (gmina Santok, powiat gorzowski, województwo lubuskie), gdzie znajdowało się ponad 23,5 tys. indyków. Gospodarstwo to znajduje się w obrębie wyznaczonego wcześniej obszaru zagrożonego dla gospodarstwa w gminie Deszczno, gdzie stwierdzono na początku grudnia pierwsze ognisko tej choroby.

 

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwach wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu - poinformowała Inspekcja Weterynaryjna.

 

PAP

 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie